Akcje: Mundurowi czytają dzieciom! XV OTCD w jasielskiej Bibliotece

30 maja - 02 czerwca 2016
Akcje: Mundurowi czytają dzieciom! XV OTCD w jasielskiej Bibliotece

O tym, że czytanie to dobra zabawa, zwłaszcza gdy czytają dorośli przekonali się w dniach 30 maja – 2 czerwca br. najmłodsi z jasielskich szkół i przedszkoli, którzy wzięli udział w niecodziennej akcji jasielskich służb mundurowych wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczna w Jaśle i spotkali się z czytającymi policjantami, strażakami i strażnikami miejskimi.

Najmłodsi z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 oraz Szkoły Podstawowej nr 1 spotkali się Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle by literacko, energicznie i po strażacku przekonać się, że Czytanie uskrzydla!

Dzieci wysłuchały głośnego czytania wiersza Pali się J. Brzechwy w wykonaniu strażaków KPPSP w Jaśle – (st. kap. Jarosława Lula, st. asp. Pawła Opałki, asp. Mateusza Pawłowskiego, st. sekc. Piotra Kosiby i sekc. Marka Gruszkosia). Wspólnie ze strażakami wzięły udział w eksperckim quizie książkowo-strażackim dzięki któremu dowiedziały się m.in. ile waży ubiór strażaka w akcji, dlaczego samochody bojowe straży pożarnej są czerwone oraz z czego powstaje piana gaśnicza? Oglądając ekwipunek i pojazdy strażackie młodzi adepci zawodu przekonali się jak sprawdziliby się w roli udzielających pomocy.

W Filii nr 1 najmłodsi z Zespołu Szkół Miejskich nr 5 spotkali się z asp. Iwoną Hajduk i asp. sztab. Wiesław Sitnikiem z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. W ramach spotkania policjanci głośno czytali najmłodszym ich ulubione wiersze J. Tuwima oraz J. Brzechwy i wspólnie z dziećmi bawili się słowem.

Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 6 wspólnie z Filią nr 2 w Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle wysłuchali głośnego czytania w wykonaniu st. asp. Piotra Wojtunika i dowiedzieli się jak wygląda praca policjanta. Dzieci wspólnie z asp. sztab. Anną Śnieżek poznały tajniki zabezpieczania śladów, przyjrzały się w jakiś sposób można monitorować miasto i obejrzały policyjne radiowozy. Największą niespodzianką okazało się spotkanie z misiem-policjantem, który w nietuzinkowy sposób opowiedział o tym jak bezpiecznie bawić się i wypoczywać.

W Filii nr 3 Lokomotywę J. Tuwima przeczytali  przedszkolakom z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Jaśle: dzielnicowa – asp. Iwona Hajduk, asp. sztab. Wiesław Sitnik z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz st. spec. Bożena Krupa i st. spec. Iwona Głogowska, strażniczki z Straży Miejskiej w Jaśle. Najmłodsi wspólnie z gośćmi porozmawiali  o bezpieczeństwie i wzięli udział kreatywnych zabawach inspirowanych zbliżającymi się podróżami wakacyjnymi.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”

Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana.

Partnerami w tegorocznej edycji XV OTCD są: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej  w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Piekarnia JW Jan Wątroba Barbara Wątroba.