Akcje: Pożegnanie wakacji w Biblioletnisku

poniedziałek, 31 sierpnia 2015
Akcje: Pożegnanie wakacji w Biblioletnisku

Radośnie, kolorowo i twórczo pożegnaliśmy wakacje w Biblioletnisku. Podczas wakacyjnych zajęć  w Czytelni Głównej i w Filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle powstały niecodzienne kompozycje muzyczne, wesołe rymowanki i niepowtarzalne prace plastyczne. W spotkaniach łącznie wzięło udział około 400 osób.

Dzięki głośnemu czytaniu towarzyszącemu każdej zabawie poznaliśmy nietuzinkowych bohaterów książek dla dzieci i odkryliśmy niezwykłe miejsca.

W Czytelni Głównej zwiedziliśmy Mysi domek w towarzystwie myszek Julii i Sama. Dowiedzieliśmy się, czym jest dźwięk i muzykowaliśmy na własnoręcznie wykonanych instrumentach. W Biurze zagubionych zabawek Iwony Czarkowskiej odnaleźliśmy mnóstwo guzików, sznurków i koralików, z których powstały zwariowane prace. Z pawiem Agnieszki Wolny-Hamkało wpadliśmy do stawu i namalowaliśmy pełne esów–floresów magiczne obrazy, a ze strusiem z wierszy Agnieszki Frączek tworzyliśmy rymowanki i słowne wygibasy.

W Filii nr 1 zaprzyjaźniliśmy się z krasnalem Hałabałą i stworzyliśmy ranking krasnoludzich imion. Udaliśmy się w podróż po chochlikowej krainie, zaprojektowaliśmy czerwone czapeczki oraz chatki dla skrzatów. W krainie kwiatowych elfów poznaliśmy Poziomeczkę, Powojankę  i Stokroteczkę. A na zakończenie bawiliśmy się przebrani w stroje krasnoludków, elfów i wróżek.
To były super zajęcia – wykonałem domek dla mojego krasnala – powiedział Krystian z Filii nr 1.

W Filii nr 2 zaprzyjaźniliśmy się z Wikingami, zbudowaliśmy pirackie statki,  eksplorowaliśmy głębiny morskie, poznając ich mieszkańców i urządzaliśmy rajską wyspę. Świetnie bawiliśmy się czytając listy pisane przez ciotkę Dorotkę do siostrzeńców z podróży dookoła świata i stworzyliśmy przedstawienie w teatrzyku Kamishibai.

W Filii nr 3 królowała kurtuazja i savoir-vivre. Nauczyliśmy się jak omijać kulinarne gafy i dowiedzieliśmy się dlaczego etykieta przy stole jest tak ważna. Z Grzegorzem Kasdepke odkryliśmy czym jest bon-ton, a w bajkach Buszkowskiego odnaleźliśmy magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam. Przekonaliśmy się jak zachowują się prawdziwy dżentelmen i dama i wiemy już jak budować dobre relacje z otoczeniem.

O tym jak świetnie się bawiliśmy świadczą reakcje uczestników:
Ale było fajnie! – podsumowała nasze spotkania Patrycja tworząc balonowe zwierzęta na ostatnich zajęciach w Czytelni Głównej.

W przeprowadzeniu zajęć pomagali wolontariusze: Katarzyna Buba, Anna Pec, Grzegorz Paryś, Gabriela Czerwińska, Iwona Zabawa, Adrian Richter, Joanna Klęba i Damian Stasiowski.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”