Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Odwiedziny w świecie równoległym

czwartek, 13 listopada 2014
Kluby: Odwiedziny w świecie równoległym

Jakie zagadki kryją zabytkowe miasta? Czy stare kamienice są tylko budowlami? A może powstały po to, by uwięzić magiczne moce? 13 listopada 2014 uczestnicy spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle dyskutowali o książce Joanny Jodełki “Ars Dragonia”.

Jest to pierwsza powieść tej autorki skierowana do młodzieży. Jej bohaterem jest szesnastolatek, Sebastian Pitt, nieświadomy swojego dziedzictwa spadkobierca władców Smoczego Portalu. Przybywa do Poznania na pogrzeb dziadka i pozostaje tam, aby rozwikłać związane z jego śmiercią tajemnice. Opinie klubowiczów były zgodne. Oliwia zwróciła uwagę na chaotyczność fabuły i  natłok występujących po sobie wydarzeń i osób. Na początku czytania powieści miałam nawet problem z zorientowaniem się kto jest kim – powiedziała.
Julia zwróciła uwagę na bohaterów tej nietypowej powieści. Jest tu dużo bohaterów, w tym liczne postacie ze świata równoległego, o dziwnie brzmiących imionach. To utrudnia czytanie, podobnie jak ciągłe przeskoki fabuły – podsumowała.

Dobrym zabiegiem autorki było wykorzystanie kart z archiwum tajnych akt pruskich, które  przeplatając fabułę, opisują doniesienia szpiegów o działalności organizacji Ars Dragonia. Dzięki temu można zapoznać się z historią organizacji i łatwiej dostrzec powiązania pomiędzy wątkami powieści. Pomimo zauważonych mankamentów obecni na spotkaniu miłośnicy fantasy pozytywnie ocenili tę książkę. Dodatkowym elementem spotkania było znalezienie w Jaśle miejsc i budynków, które zdaniem klubowiczów mogłyby być portalami do światów równoległych oraz przedstawienie ich w postaci ilustracji lub minikomiksu.

Jak zauważyła Klaudia - powieść to nie tylko historia opowiedziana przez autora, ale także nowe spojrzenie na otaczająca nas rzeczywistość.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.