Projekty: Dwa projekty MBP dofinansowane przez Ministra Kultury!

środa, 13 marca 2013
Projekty: Dwa projekty MBP dofinansowane przez Ministra Kultury!

Instytut Książki ogłosił wyniki naboru wniosków na Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 r. W bieżącym roku Programy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i w związku z pełnym wykorzystaniem limitów finansowych w pierwszym terminie składania wniosków nie będzie kolejnego naboru. Jako jedna z nielicznych Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle otrzymała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na realizację dwóch projektów: Wariacje literackie oraz VIII Festiwal Poezji i Prozy.  Otrzymane środki finansowe muszą być przeznaczone na realizację zadań wymienionych w projektach, dotyczących promocji czytelnictwa. Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach projektów jest bezpłatny.

Projekt Wariacje literackie realizowany będzie od marca do listopada 2013 r. Oparty jest na cyklicznych spotkaniach, odbywających się średnio raz w miesiącu.  Zaprezentowani zostaną wybitni twórcy literatury polskiej dla dorosłych i dla dzieci m.in. Ryszard Krynicki, Dariusz Pado, Katarzyna Stoparczyk, Paweł Beręsewicz. Planowany jest koncert rapera, Marcina Rąpały – DPD  "Poetyckie rapowanie".  Popularyzacji różnych form twórczości literackiej i rozwojowi kreatywności będą sprzyjały warsztaty skierowane do dzieci literackie oraz warsztaty „Gotujemy z bohaterami książek - przepisy kulinarne Lisy z Bullerbyn”, dla młodzieży przygotowano warsztaty komiksu prowadzone przez Wojciecha Birka, warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi Dariusz Bugalski. O nowoczesnych, innowacyjnych formach literackich opowiedzą Leszek Onak i Łukasz Podgórni, zaprezentują również działalność Fundacji Liternet, która wspiera kulturę w sieci.  Ważnym elementem realizowanego zadania jest propagowanie życia opartego na aktywnym uczestnictwie w kulturze. W tym celu zorganizowane zostaną liczne konkursy: na najlepszą „mówioną” recenzję, konkurs dla dzieci na audiobook, konkurs na „Demotywator literacki” oraz „Turniej jednego wiersza”  przy współpracy z Klubem Inicjatyw Artystycznych "Wschód".

VIII Festiwal Poezji i Prozy odbędzie się w II połowie września 2013 r. Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa i zwiększenie zainteresowania literaturą poprzez prezentację najwybitniejszych twórców literatury polskiej m.in. Andrzeja Dybczaka, podróżnika i pisarza, laureata nagrody Fundacji im. Kościelskich za książkę "Guagara" czy Romana Bromboszcza, poetę i muzyka, autora terminu poezja cybernetyczna oraz debiutantów  m.in. Zośki Papużanki, pisarki młodego pokolenia, nominowanej do Paszportów Polityki 2012. Odbędzie się performance "Dialog trzech sztuk: poezji, muzyki i sztuk wizualnych" czyli spotkanie grupy Crossover z Krakowa i jasielskiego Klubu Inicjatyw
Artystycznych "Wschód", którzy zaprezentują swoje wiersze improwizowane muzyką DJów
oraz wizualizacjami. Zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego "Guagara". Dla młodzieży odbędzie się koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Czesława Mozila. Dzieci  wezmą udział w koncercie Ani Brody, która będzie śpiewała znane wiersze dla dzieci. Dla dzieci i młodzieży przewidziano szereg warsztatów: filmu animowanego, warsztatów literacko-muzycznych oraz warsztatów Emultipoetry moderowanych przez Michała Zabłockiego, czyli wspólnego pisania wierszy na czacie, w grach internetowych "Walls" i "Freestyle", pisanie piosenek w grze "Song".