Facebook ikonka prawy margines

Wystawy: Pokaż się o WSCHODZIE!

środa, 10 września 2014
Wystawy: Pokaż się o WSCHODZIE!

Klub Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zapraszają na drugą wystawę twórczości członków Klubu, młodych artystów z Jasła i regionu.

Każdy prezentujący swoje prace, postarał się przedstawić własny punkt widzenia wschodu- zjawiska, które znają wszyscy, początku dnia, momentu, w którym górny punkt tarczy słonecznej przekracza linię horyzontu. Jednak artyści posługując się wieloma metaforami znacznie poszerzyli meritum tego słowa. Początek, przyroda, narodziny, przejście, archetyp, faza... to tylko niektóre z wykorzystanych przenośni.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 10 września o 17:00 w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. W programie intro w wykonaniu Szymona Bory oraz prezentacje i recytacje członków Klubu.

Na wystawie swoje prace zaprezentowali:

Anna Niezgoda - ur. 27 VI 1994r. w Jaśle- studentka AGH w Krakowie. Gdy ma coś ciekawego do powiedzenia-pisze wiersze. Lubi muzykę alternatywną i polskie góry. Metaforycznie wschód słońca porównuje do młodego człowieka wkraczającego w dorosłe życie, z całą burzą temu towarzyszącą.

Damian Stasiowski - Interesuje się informatyką. Czyta dużo książek, szczególnie fantastycznych. Uwielbia sport (bieganie, piłka nożna). Jest aktywnie działającym harcerzem. Lubi chodzić po górach. Stara się spełniać marzenia. Ma nadzieję że kiedyś poleci w kosmos.

Gabriela Czerwińska - Marzycielka,kocha książki fantasy i wszystko oderwane od rzeczywistości. Od niedawna próbuje napisać własną książkę. Pisze wiersze, lubi koty, gra na gitarze,śpiewa...Od czasu do czasu coś komponuje. Działa w harcerstwie- jest
przyboczną w 139 Drużynie Harcerskiej „Lisy”. Czasami rysuje. Uwielbia liczyć gwiazdy. Żyje, by spełniać marzenia.

Aleksandra Nocek - ur.  1997 w Jaśle – uczennica II klasy o profilu humanistycznym I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Wiersze zaczęła pisać dwa lata temu, kiedy to zainspirowana twórczością Edwarda Stachury (choć wiedziała o nim wcześniej), po raz pierwszy postanowiła napisać kilka własnych wersów. W szkole średniej nasiliło się u niej zamiłowanie do politologii, którą w przyszłości zamierza studiować. W wolnych chwilach sięga również po ołówek i kartkę. Specjalizuje się w szkicowaniu portretów i tego, co tylko do głowy przyjdzie. Jest zwolenniczką muzyki klasycznej i poezji śpiewanej. Pasjonatka kina lat 30.

Aleksandra Zajdel - ur. 1992 - studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, na Wydziale Form Przemysłowych.
Zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej. Praca „XYZ” została zrealizowana w pracowni fotografii WFP wiosną 2014 roku.

Aleksandra Nguyen Van - Studentka I roku fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej. Tworząc głównie w duchu abstrakcjonizmu i fotografii kreacyjnej, pozostaje wierna hasłu Lisette Model:„fotografie, które wzbudzają podziw, budzą też niepokój”. Traktując „wschód” jako początek, cofnęła się do starożytności i pierwszych opowieści. Zaprezentowany tryptyk stanowi autorską interpretację losów wybranych bohaterów greckiej mitologii: Midasa, Ikara i Tezeusza.

Hanna Wędrychowicz - Nie ma. Nie będzie, nie było.
Choć mogę, nie chcę. Nie potrafię.

Introwertyczno- neurotyczna grafomanka. Roztrzaskane, sprute myśli. Siła zaprzeczania. [strumień życia. strumień nie]. Nadmiar zmysłów -czy tylko ich? Złe przyzwyczajenie by to, jak i wiele rzeczy zapamiętać. Jednak zabraknie wielu nieskończenie w zbiorze liter rzeczywistych. Czy wszystko tutaj jest strachem przed utratą czy nabyciem?

Mateusz Nocek - Najogólniej artysta. Okoliczności debiutu owiane są tajemnicą. Nawet najstarsi górale nie znają szczegółów, nie mówiąc o samym artyście. Występował tu i ówdzie. Grywał w przejściu podziemnym, przed warzywniakiem, z którego kolejka ciągnęła się, aż pod scenę muzyka, w nieodległym od morza mieście. Grywał też w innych mniej lub bardziej urokliwych miejscach: „jakaś łąka, jakaś rzeka, jakaś w drzewach skryta wieś”, niemniej są to tylko przypuszczenia potencjalnych nockologów. To wszystko rzutowało na twórczość owej postaci, ogólny wyraz sceniczny i nie tylko… Rzeźbiarz, ino gitarowych brzmień dostarczający poetyckiego rymu.
W Jaśle się urodził, gdy wiatr liście do domów zagania, 1992 roku Pańskiego.

Podczas wernisażu wystawy wystąpili także:

Szymon Bora - wibrafonista, kompozytor, muzyk jazzowy. Jest współzałożycielem duetu wraz z pianistą Bartłomiejem Tyburowskim oraz twórcą projektu z wibrafonem solo "SZYMON BORA VIBE MAN". Występował na wielu scenach: m.in. w Zamościu, Krakowie, Bieczu, Gorlicach, a także Warszawie, gdzie zagrał wraz z grupą perkusyjną Ryszarda Bazarnika na „Ceremonii Otwarcia MŚ w piłce siatkowej mężczyzn - Polska 2014”.

Paulina Gronkiewicz -  ur. w 1994 r., obecnie studentka. Prace ze sztuką rozpoczęła jako dziecko w szkolnych i miejskich kołach teatralnych. Laureatka wielu prestiżowych konkursów m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie, finalistka powiatowych i wojewódzkich konkursów recytatorskich. Wyróżniona na XXII Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim.

 

Relacja z wernisażu: