Facebook
A A A

Festiwal: Przestrzeń obrazu – spotkanie z Józefem Wilkoniem - ODWOŁANE!

środa, 16 października 2019

Informujemy, że z powodu niezależnych od nas okoliczności spotkanie zostaje ODWOŁANE! Mamy nadzieje, że uda się je zrealizować w innym terminie. Będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

16 października 2019 r. w ramach XIV Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle odbędzie się spotkanie z Józefem Wilkoniem, nestorem polskich ilustratorów.

Któż nie pamięta z własnego dzieciństwa ilustracji do zbioru wierszy „Kto wymyślił choinki?” czy cyklu opowiadań Heleny Bechlerowej „O kotku, który szukał czarnego mleka”. Jego rysunki wówczas bardziej przemawiały do czytelnika niż tekst, w naturalny sposób go uzupełniając. Jednak Józef Wilkoń jest nie tylko ilustratorem dla dzieci. Wybitne ilustracje do „Pana Tadeusza” i „Don Kichota” a także światowe uznanie, świadczą o kunszcie artysty. Talent i oryginalność docenili nawet Japończycy, którzy posiadają ogromny zbiór jego prac.

Wilkonia rzadko kiedy interesuje człowiek, natomiast tworzone przez niego portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami ludzi – czytamy w jednym z artykułów.

Inspiruje go natura i wyobraźnia – przyznaje się Agacie Napiórkowskiej w książce „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”.

Współorganizatorem spotkania jest Jasielski Dom Kultury.

Spotkanie odbędzie się 16 października 2019 r. o godz. 17.00 w Galerii Jasielskiego Domu Kultury, ul. Kołłątaja 1.