Facebook
A A A

Zniknięcie Josefa Mengele

,

Oliver Guez: Zniknięcie Josefa Mengele.  – Katowice  2018 .

Oparta na faktach opowieść o powojennej ucieczce, pościgu i  zmienianiu tożsamości byłego oprawcy z Auschwitz – Josefa Mengele.
Autor przedstawia  drogę,  jaką przebył anioł śmierci od ucieczki w 1945 roku - do śmierci na brazylijskiej plaży w roku 1979, opierając się na relacjach z pościgów, zachowanych dokumentach, notatkach oraz przekazywanych droga ustną informacjach. Część książki stanowią też  domysły i przypuszczenia,  co  nie umniejsza jej wartości historycznej. Znajdziemy tu również sylwetki innych nazistów „na wygnaniu" oraz krótką charakterystykę sytuacji politycznej Ameryki Południowej.
Jest to niezwykle  poruszająca historia człowieka, który odebrał życie wielu ludziom, a na wielu przeprowadzał okrutne eksperymenty medyczne, reprezentował  skrajne poglądy nazistowskie i do końca bezgranicznie wierzył w ideologię rasy wyższej. Mengele  nigdy nie okazał cienia skruchy za swoje zbrodnie i dożył starości, ciągle wymykając się wymiarowi sprawiedliwości.
Książka uhonorowana została bardzo prestiżową Prix Renaudot 2017 oraz nominowana do licznych nagród literackich, m.in. Prix Médicis i Listy Goncourtów w kilku krajach .

Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych , Filii nr 1, Filii nr 2 i Filii nr 3.