Co to są emocje? Jak wyrażamy emocje w Internecie? Co robić wtedy, gdy jesteśmy smutni, źli? Z tymi trudnymi zagadnieniami zmierzyły się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15, Niepublicznego Przedszkola „Smyk” i Szkoły Podstawowej nr 8 w Jaśle podczas zajęć zorganizowanych przez Filię nr 1 i Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach: 8 - 9 marca 2017 r.
Podczas spotkań dzieci dowiedziały się, dlaczego emocje są takie ważne w naszym życiu, a każdy ma prawo czuć się zły, szczęśliwy lub smutny. Nauczyły się rozpoznawać, nazywać, pokazywać i radzić sobie ze swoimi emocjami, szczególnie ze złością, smutkiem i radością . Aby przekonać się, jak w praktyczny sposób radzić sobie z emocjami, dzieci wzięły udział w nietypowych zabawach. „Lokomotywą dobrych i złych emocji” podróżowały do trzech Kącików emocji: smutku, radości i złości. W każdym Kąciku wyrażały odpowiednie emocje poprzez gesty, ruch, mimikę i słowa. Wypowiadały się, w którym Kąciku podobało im się najbardziej i dlaczego.
Jak w bezpieczny sposób rozładować złość dowiedziały się w Kąciku złości. Tutaj mogły krzyczeć rwać i miąć stare gazety. Wzięły udział w zabawie „Start rakiety” – wysłały złość i negatywne emocje w… kosmos – w ten sposób żegnały się ze złością.
W Kąciku smutku dowiedziały się, co robić, gdy ogarnia nas smutek, że bywają małe i duże smutki i każdy ma prawo czasami być smutny. Wybrany przez dzieci czarodziej miał za zadanie za pomocą mimiki i gestu rozbawić całą grupę. Nie było to zadanie łatwe , ale czarodzieje w magiczny sposób odczarowali smutne dzieci i z radością udaliśmy się do Kącika radości. Tutaj dzieci poznały sposoby wyrażania radości i rodzaje radości. Spontanicznie dały upust swojej szalonej radości i zadowolonymi minami pozowały do wspólnej fotografii. W trakcie zajęć dzieci stworzyły swoje własne buźki z emocjami. To były super zajęcia – powiedziała Zuzia na zakończenie spotkania
Nie zabrakło także głośnego czytania odpowiednich wierszy: J. Brzechwy „Psie smutki”, D. Gellner „Zły humorek” , E. Zawistowska „Radość”.
Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.