Facebook ikonka prawy margines

Edukacja: Przeżywam. Wyrażam. Jestem

środa, 12 września 2018
Edukacja: Przeżywam. Wyrażam. Jestem

Jak wyrażać swoje emocje? Doświadczyć, że każdy człowiek jest wyjątkowy, odnaleźć się  w grupie rówieśniczej i przekonać się, że warto dzielić się dobrem? Wystarczy czytać, przeżywać i wyrażać! Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zachęca grupy przedszkolne i wczesnoszkolne do wzięcia udziału w zajęciach biblioterapeutycznych, stworzonych specjalnie z myślą o dzieciach w wieku 5-9 lat.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką siłę emocjonalną niesie obcowanie z tekstem literackim? Dlaczego czytanie odpowiednio dobranych opowieści, bajek czy wierszy może pomóc dzieciom zrozumieć pewne sytuacje, odnaleźć rozwiązanie małych-dużych problemów najmłodszych, oswoić się ze zmieniającą się codziennością i wzbudzić wiarę we własne siły, rozwinąć odwagę emocjonalną oraz zmobilizować do działania?
Już w starożytności wierzono w pozytywny wpływ czytania na rozwój emocjonalny człowieka, a książkę zwano „lekarstwem na umysł”. Kontaktu ze słowem pisanym nie jest  w stanie zastąpić nic innego. Czytające i słuchające głośnego czytania dziecko potrafi bawić się wyobraźnią, a przez to jest bardziej kreatywne i zainteresowane światem. Lektura pobudza do myślenia. Odpowiednio dobrana do wieku i zdolności czytelniczych jest doskonałym lekarstwem na zmartwienia najmłodszych. Dziecko, które ma kontakt z książką, czuje się ważne i kochane. Wartościowa literatura dziecięca uczy otwartości, rozwija język, kształtuje dobre postawy i samodzielność, a dzięki temu dodaje pewności w kontaktach z otoczeniem.
Rozbudzając ciekawość książkową przyspieszamy procesy edukacyjne i wpływamy na rozwój dzieci. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny jest bardzo ważnym momentem na zainteresowanie dzieci książką i przygotowanie do dobrego startu w dorosłość. Warto czytać najmłodszym dla radości samego czytania i być świadomym korzyści płynących z kontaktu z książką od najwcześniejszych lat. Postaw na książkę!

Informacji na temat zajęć udziela:

Renata Grzegorczyk
Oddział dla Dzieci i Młodzieży
dzieci@mbp.jaslo.pl
13 446 26 02 wew. 35

Dzieci w wieku 5-6 lat / Lekcje z tego cyklu poruszają problem radzenia sobie z emocjami:

1. Kolorami o emocjach.  
Na zajęciach zastanowimy się czy emocje mają kolor? Jeżeli tak, to jakiego koloru jest radość i złość,     a jakiego strach, spokój i smutek? Nauczymy się je rozpoznawać za pomocą barw, wyobraźni i sympatycznego potwora, bohatera książki Anny Llenas – "Kolorowy potwór".

2. Ile waży kłamstwo?
Zajęcia pomogą dzieciom odpowiedzieć m.in. na pytania:  Dlaczego kłamiemy? Uczestnicy spotkania przekonają się, że trudno jest opanować kłamstwo a jednocześnie uświadomią sobie, że to prawda jest silniejsza i na wesoło zmierzą swoją prawdomówność.

3. Strachy na lachy  
Podczas spotkania przekonamy się, że strach jest czymś naturalnym w życiu każdego człowieka i nie ma osób, które się nie boją. Udowodnimy, że lęk chroni nas przed nierozważnym postępowaniem i niebezpieczeństwem. Aby odpędzić wszystkie strachy, wymyślimy dla nich kosmiczne imiona.

Dzieci w wieku 7-9 lat / Lekcje z tego cyklu poruszają problem budowania poczucia wartości u dzieci, kształtują postawy samoakceptacji, otwartości i integracji z otoczeniem:

1. W poszukiwaniu szczęścia 
Na zajęciach poznamy klucze do szczęścia, które zostały zdefiniowane przez badaczy London School of Economics. Porozmawiamy o szczęściu i jego wpływie na nasze życie. Zastanowimy się czy lepiej być radosnym i zadowolonym czy smutnym i nieszczęśliwym?

2. Co jest w życiu ważne?
Celem spotkania będzie podkreślenie roli przyjaźni w naszym życiu i uświadomienie jej istoty. Zastanowimy się czy w dzisiejszych czasach, kiedy komputer, Internet i inne nowości techniczne zajmują istotne miejsce w naszym życiu - trudniej o przyjaciela? A może wręcz przeciwnie, jest nam łatwiej zawierać nowe znajomości, poznawać interesujących ludzi i się z nimi zaprzyjaźniać?

3. Potrafię się dzielić!
Zainspirowani bajką o Ciepłym i Puchatym zastanowimy się, czy potrafimy dzielić się dobrem, czy też wolimy rozdawać zło? Udowodnimy, że obdarowywanie innych życzliwością, dobrocią i uśmiechem to nic trudnego, a daje dużo satysfakcji. Zachęcimy wszystkich do dzielenia się dobrem i udowodnimy, że umiejętność udzielania pomocy, zdolność do empatii i tzw. zwykła przyzwoitość, są w życiu bardzo potrzebne.