Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: Spotkania z jasielskimi twórcami

wtorek, 06 października 2015
Festiwal: Spotkania z jasielskimi twórcami

Z okazji X jubileuszowej edycji Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle odbyło się wiele działań w różnorodny sposób promujących literaturę i czytelnictwo w kontekście 650 rocznicy powstania Jasła. Zaprezentowani zostali twórcy związani z naszym miastem, m.in.  Piotr Marecki, Edward Lecheta, Wiesław Setlak, Joanna Preisner, Remigiusz Gogosz oraz Ola Nguyen Van z jasielskiego Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD.

Jak może wyglądać Kraina Niesnu, którą marzy odwiedzić każde dziecko? Może jest czekoladowa, kolorowa, fantastyczna i zupełnie nietypowa? 21 września 2015 mali marzyciele wspólnie z Joanną Preisner i Jakubem Boguszem wkroczyli do zupełnie niespotykanej Krainy. Poznali Przemrażacza, Pełzacza i Pożeracza. Z Pandą Wandą rymowali i jej zagadki bez trudu odgadywali, a na chmurkolocie pofrunęli do źródeł bezkresnej dziecięcej wyobraźni, by spotkać tam to, o czym tylko zamarzą.

21 września 2015 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle  obyło się otwarcie wystawy zdjęć młodej jasielskiej artystki Oli Nguyen Van.  Na wystawie zaprezentowano cykl fotografii, których inspiracją była młodsza siostra artystki, Julia. Pełne ekspresji i wolności od schematów fotografie przyciągnęły do biblioteki kilkadziesiąt osób urzekniętych nieszablonowym i twórczym ujęciem rzeczywistości w wykonaniu artystki.

25 września 2015 o pierwszym polskim przewodniku po świecie fascynującej i wyjątkowej  literatury, jaką są sagi islandzkie opowiadali na wykładzie w Zespole Szkół Nr 4 w Jaśle współautorzy dr Jakub Morawiec i Remigiusz Gogosz.  Autorzy w przystępny  sposób przedstawili historię Islandii oraz w tym kontekście sagi jako fenomen literacki, opowiedzieli o wyjątkowej literackiej aktywności średniowiecznych Islandczyków, którzy tworzyli przede wszystkim w języku rodzimym. Przedstawione zostały rożne rodzaje sag i ich wpływ na późniejszą literaturę, nie tylko skandynawską.

O „podziemnym kręgu” cyberliteratury  oraz miejscu literatury we współczesnych mediach cyfrowych mówił 29 września 2015 na wykładzie w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle dr Piotr Marecki. Obecnie w obszarze jego zainteresowań, leży wciąż zmieniająca się cyberliteratura, a stało się to za sprawą stażu, który odbywał w jednej z najlepszych technicznych uczelni na świecie - w Massachusetts Institute of Technology (USA).  Opowiadał też o subkulturze Demosceny, która działała na zasadzie Podziemnego Kręgu (aluzja do filmu D. Finchera). Jej cechy to zły smak i alienacja subkulturowa.

29 września 2015 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Edwardem Lechetą, który mówi  o sobie, że jest poetą późnego debiutu. Zawsze wiedział, że napisze książkę, nie był jednak pewien czy będzie to poezja czy proza. W 2014 roku otrzymał stypendium artystyczne miasta Jasła na wydanie tomiku poetyckiego "Twój Portret". Jego teksty pojawiają się  w prasie lokalnej i na blogu autora. Nie są to wiersze łatwe, gdyż autor sięga po odległą metaforę korzystając z filozoficznego dystansu. Jest autorem tekstów piosenek dla zespołu „A może tak”, do których muzykę napisał Wojciech Pelczar.

2 października 2015 o krytycznoliterackiej drodze opowiadał na spotkaniu autorskim  Wiesław Setlak. Swoje teksty publikował we „Frazie”,  „Nowej Okolicy Poetów”, a obecnie w „Toposie”.  Wspólnie z dr Markiem Nalepą napisał książkę „Syn bogini” o poecie Wincentym Różańskim. Po tytanicznej pracy badawczej, chciał by Różański stał się poetą samodzielnym. W jego odczuciu  poezja Różańskiego jest pełna wiary i życia, chociaż śmierć przyjaciół, Bruno-Milczewskiego i Stachury, wycisnęły na nim piętno lęku.

Patronat medialny nad X Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawowały: TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik „Nowe Podkarpacie” oraz portale: www.itvpołudnie.pl, www.nowiny24.pl, www.jaslo4u.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl.