Festiwal: Pasja podróżowania i radość relacjonowania – spotkanie z Jarosławem Kretem

czwartek, 15 września 2016

15 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach XI Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego wybraliśmy się w niezwykłą podróż śladami Jarosława Kreta – podróżnika, dziennikarza, autora książek m.in. Planeta według Kreta, Moje Indie, Mój Egipt czy Mój Madagaskar.

Podróżuję zawodowo, bo wymyśliłem sobie taki zawód, który jest jednocześnie moim hobby. Dla mnie całe życie jest podróżą – mówił rozpoczynając spotkanie autor i jednocześnie zabierając nas na wyprawę do egzotycznych krajów, które opisuje w swoich książkach.

Pierwszy przystanek zrobiliśmy w Indiach. Poznaliśmy dwa oblicza tego kraju. To widoczne na pierwszy rzut oka, być może nie zawsze takie, jakbyśmy oczekiwali i drugie zgoła odmienne spojrzenie. Gdy przyjrzymy się głębiej, zobaczymy kraj o wielkowiekowej historii, wciąż żywej tradycji i bogatej kulturze. Potęgą tego miejsca są ludzie świadomi swojego dziedzictwa kulturowego.

Rozmawiając z Hindusami o ich kulturze, historii czy literaturze będziemy partnerem w dyskusji, jeżeli prowadzimy ją z pozycji obywatela całej Europy, a nie jedynie naszego kraju – mówił z własnego doświadczenia pięcioletniego pobytu w Indiach gość spotkania.

Po odwiedzinach w Indiach zatrzymaliśmy się na rajskim Mauritiusie. Wysłuchaliśmy opowieści o niezwykłej urodzie tego raju na ziemi i poznaliśmy anegdotę związaną z historią najdroższych znaczków pocztowych na świecie, które można obejrzeć w tamtejszym muzeum.

Ostatnim przystankiem na mapie naszej podróży był Madagaskar, gdzie posłuchaliśmy o prawie nietkniętej ludzką ręką dzikiej przyrodzie i poznaliśmy miejscowe legendy. Zasłuchani we wspomnienia podróżnika, dotarliśmy do końca naszej wyprawy.

W trakcie rozmowy dziennikarz podkreślał: Prawdziwym wyzwaniem jest dla mnie przyglądanie się światu tak, by móc go opisać w ten sposób aby oswoić go moim czytelnikom.

Na zakończenie spotkania był czas na pamiątkowe dedykacje oraz rozmowę o pasji podróżowania.

Patronat medialny nad XI Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawują: TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik „Nowe Podkarpacie” Miesięcznik Obiektyw Jasielski oraz portale: www.itvpołudnie.pl, www.nowiny24.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl.