Facebook ikonka prawy margines

Kluby: A ja mam "kota" na punkcie kota

wtorek, 21 lutego 2017
Kluby: A ja mam kota na punkcie kota

Świat jest pełen kotów – tych skaczących z drzew, wspinających się na dachy i tych wyskakujących z kart książek albo wyglądających z ram obrazów.  21 lutego 2017 r.  na spotkaniu Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle dyskutowaliśmy o kotach w literaturze, sztuce i kulturze.

Koty kochali malarze, m.in. Renoir, Monet, Klee, kompozytorzy – Mozart, Chopin czy Czajkowski, a także znani ludzie – polityk Winston Churchil, naukowcy: Izaak Newton,  Maria Skłodowska-Curie i papież Benedykt XVI. Fascynacja kotem artyście nie zaszkodzi,  jak stwierdził Andrzej Sapkowski w przedmowie do antologii polskich opowiadań fantastycznych z kotem w roli głównej, zatytułowanej Jedenaście pazurów. Opowiadania do antologii napisali m.in. Jaga Rydzewska, Łukasz Orbitowski, Witold Jabłoński, Artur Baniewicz. Była to jedna z propozycji ciekawych utworów o kotach do przeczytania, przygotowana przez uczestników spotkania.

Wśród ulubionych książek o kotach znalazł się Kot w stanie czystym Terry’ego Pratchetta, który trafnie opisał Prawdziwe koty:
wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwymi kotami. (…) Prawdziwe koty słyszą otwieranie lodówki dwa pomieszczenia dalej.

Ciekawą lekturą jest też oparta na faktach opowieść o kocie wrzuconym do bibliotecznej skrzynki na książki, pt. Dewey: Wielki kot w małym mieście Vicky Myron i  Breta Wittera. Inną polecaną przez klubowiczów pozycją była trylogia Joan D. Vinge o bezdomnym sierocie o niezwykłych oczach i imieniu Kot, obdarzonym niesamowitymi paranormalnymi  zdolnościami. Wśród polecanych książek pojawiły się też tytuły: Kot dla początkujących  Beaty Pawlikowskiej, Zrozumieć kota  Johna Bradshawa i Wojownicy: Ucieczka w dzicz Erin Hunter.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.