28 listopada br. Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” gościł w Obserwatorium Astronomicznym I LO w Jaśle, którego opiekunem jest nauczyciel fizyki i astronomii Ryszard Prajsnar.
Obserwatorium powstało w ramach projektu polsko-słowackiego „Karpackie niebo”. Jedną z wielu korzyści z jego realizacji był wzrost tzw. turystyki astronomicznej. Do sukcesów tutejszego obserwatorium należy odkrycie 10 asteroid oraz pomiar rotacji Drogi Mlecznej.
Kontakt z astronomią jest ważny od najmłodszych lat - uważa Ryszard Prajsnar, podając przykład Kingi Moskal, najmłodszej badaczki Słońca.
Podczas odwiedzin w Obserwatorium obejrzeliśmy tablicę demonstrującą zastosowanie laserów w medycynie, nanotechnologii i technice. Dowiedzieliśmy się o możliwościach obserwacji tzw. ciemnej lub niewidocznej strony Księżyca dzięki kodom satelity NASA Graal A i B, które udostępnili jasielskiemu obserwatorium amerykańscy naukowcy. Prelegent sięgnął do historii wspominając zasługi Heweliusza i jego żony Elżbiety Koopman, bez której wkładu naukowego i finansowego ten wielki astronom nie mógłby prowadzić badań i opublikować „Katalogu gwiazd”.
Mimo lekkiego zachmurzenia za pomocą nowoczesnych teleskopów oglądaliśmy niebo. Poetki z Klubu „Michalina” z okazji spotkania napisały wiersze związane z astronomią i kosmosem. Maria Buczyńska zawsze spoglądając w niebo wysyła dobre życzenia, a Józefa Trznadel, poetka z Dąbrówki w eseju „W cichy i pogodny wieczór...” wyraża uwielbienie dla Stwórcy. Okazało się, że astronomia to druga dziedzina obok poezji, którą fascynuje się Krystyna Pilch, poetka ze Święcan.