28 listopada 2013 r. Dyskusyjny Klub Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle wziął udział w II Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej. Przedmiotem rozmowy był bestseller japońskiego pisarza Haruki Murakami „Bezbarwny Tsukuru i lata jego pielgrzymstwa”.
Główny bohater, aby poradzić sobie z traumą młodości, musi podjąć wyzwanie losu. Przeszłość nie jest ostatecznie zamknięta i domaga się eksplikacji. Oskarżenie, ciążące na nim, determinuje postępowanie Tsukuru, który nie bacząc na konsekwencje poszukuje prawdy.
Joanna Bator, recenzując książkę, zwróciła uwagę na niejednorodność znaczeniową powieści: „Murakami pisze powieści podwójnie kodowane. Pod historią czyichś przygód, mniej czy bardziej fascynujących, ukrywa się inny tekst”.
Barbara Siuta zauważyła, że Tsukuru prezentuje cechy Japończyka takie jak układność, zamknięcie w sobie, brak okazywania uczuć, co utrudnia mu drogę w poznaniu prawdy i … siebie.
Stanisława Czernik uznała, że jest to powieść o dojrzałości w relacjach ze światem. Jednak najważniejsze jest stanąć w prawdzie i przyjąć ją do wiadomości jakakolwiek ona jest. Do tego potrzeba odwagi. Tsukuru ją odnalazł i odzyskał siebie. Można powiedzieć, że zyskał własną barwę – dodała.
Książka raczej dla dorosłych czytelników, równolegle czytałam „Na południe od granicy, na zachód od słońca”, cały czas miałam wrażenie, że dużo obsesji,przeżyć, dylematów i pragnień łączy bohaterów tych powieści, a także sytuacje i umiejscowienie akcji – powiedziała Zofia Wojdyła.
Urszulę Wójcik zastanowił tytuł, który sprowokował ważne pytania. Co jest kluczem do bezbarwności? i czym różni się bezbarwny od szarego?
Ponieważ kolory definiują człowieka, na zakończenie opowiedzieliśmy o własnych kolorach, z którymi się utożsamiamy. Co ciekawe żaden się nie powtórzył.
Recenzja książki Haruki Murakami „Bezbarwny Tsukuru i lata jego pielgrzymstwa” (Zofia Wojdyła): http://www.youtube.com/watch?v=DGImwc8ZT28
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.