Kluby: Umieranie nie jest proste

wtorek, 03 stycznia 2017
Kluby: Umieranie nie jest proste

3 stycznia 2017 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawiali o problemach życia i śmierci, zawartych w książce Gayle Forman  „Zostań, jeśli kochasz”.

Podczas tragicznego wypadku Mia traci najbliższych, a sama zapada w dziwną śpiączkę - zawieszenie. Jakby jej dusza oddzieliła się od ciała: słyszy, widzi, porusza się, ale jej fizyczne ciało nie reaguje. Napływające wspomnienia zmuszają ją do podjęcia najważniejszej decyzji: walczyć o powrót do życia czy poddać się i umrzeć.

Mia mówi, że umieranie jest proste. Nie zgodzę się z tym. Mia była już na granicy, jej rodzina odeszła, dla niej to była łatwa decyzja. Natomiast świadome umieranie jest bardzo trudne, zwłaszcza dla tych, którzy pozostną - powiedziała pani Halina.

Pani Grażynie wydaje się, że dla osoby w śpiączce bardzo ważne jest wsparcie i miłość najbliższych. Bliscy, nie chcąc jej stracić, wykorzystują wszystkie, nawet niekonwencjonalne możliwości i bodźce.

Pani Maria zwróciła uwagę na inny problem zawarty w książce: Rodzice z miłości do swoich dzieci potrafią zmienić i przewartościować całe swoje życie.

Wiele można by jeszcze na ten temat rozmawiać, ale słowa pani Haliny - Nic człowiekowi nie jest dane na zawsze - są  dobrym podsumowaniem dyskusji.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl