Latarnicy Polski Cyfrowej w MBP w Jaśle

czwartek, 06 września 2012
Latarnicy Polski Cyfrowej w MBP w Jaśle

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle dołączyła do kampanii Polska Cyfrowa Równych Szans, która promuje i upowszechnia kompetencje cyfrowe pośród dorosłych Polaków. Wychodząc naprzeciw zaspokojeniu potrzeb informacyjnych seniorów Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle od 2007 r. organizuje cyklicznie warsztaty komputerowe i warsztaty internetowe adresowane do aktywnych seniorów, którzy chcą opanować umiejętność obsługi komputera i poznać tajniki Internetu. Specjalnie przygotowany program przewiduje naukę obsługi komputera od podstaw, dlatego nawet osoby, które wcześniej nie miały żadnego kontaktu z komputerami, po takich warsztatach potrafią sprawnie się nim posługiwać. Do tej pory kursy ukończyło łącznie ponad 120 osób, część z nich doskonaląc swoje umiejętności w dalszym ciągu korzysta z porad bibliotekarzy.

Pracownicy MBP w Jaśle prowadzący zajęcia z seniorami dołączyli do grona Latarników Polski Cyfrowej,  przeszli specjalne szkolenia i otrzymali Certyfikat Latarnika. W dniach 24-25 września 2012 r. w Tarnowie odbędzie się pierwszy ogólnopolski zjazd  Latarników Polski Cyfrowej, będzie to okazja do ustalenia przyszłych działań oraz wymiany doświadczeń.

Polska Cyfrowa Równych Szans jest największym przedsięwzięciem dotyczącym edukacji cyfrowej Polaków 50+ w historii naszego kraju. Realizatorem programu jest Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a partnerem, który prowadzi kampanię jest Stowarzyszenie Miasta w Internecie.

Wyjątkowość działań w ramach "Polski Cyfrowej Równych Szans" polega na pomyśle, by głównymi beneficjentami projektu byli konkretni ludzie – "Latarnicy Polski Cyfrowej" – lokalni liderzy, entuzjaści edukacji cyfrowej, ludzie cieszący się zaufaniem w swoich lokalnych społecznościach. Nim jednak ruszą w Polskę, zostaną kompleksowo przeszkoleni i uzbrojeni w materiały edukacyjne i środki dydaktyczne. Szkolenia obejmą nie tylko zagadnienia merytoryczne, ale także podstawy cyfrowej metodyki i dydaktyki...  - opowiada Artur Krawczyk, sekretarz Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".