Mali i duzi z uśmiechem na buzi, czyli XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w MBP w Jaśle

31 maja - 07 czerwca 2012

31 maja – 7 czerwca 2012

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza dzieci lubiące słuchać głośnego czytania i dorosłych lubiących głośno czytać dzieciom, do udziału w jasielskiej edycji XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji „Czytanie łączy pokolenia”, w programie znalazło się mnóstwo międzypokoleniowych atrakcji.

Uczestnicy spotkań usłyszą zarówno fragmenty książek z dzieciństwa dziadków i rodziców, jak też najnowszą literaturę dla dzieci, której bohaterami będą między innymi babcie. Gościem Biblioteki będzie Paweł Beręsewicz, autor książek dla dzieci, poruszających jednak tematy ważne także dla dorosłych, m.in. jednej z najważniejszych książek 10.lecia kampanii głośnego czytania, p.t. „Czy wojna jest dla dziewczyn”. Dzieci spotkają się z przedstawicielami różnych zawodów i zainteresowań, posłuchają opowieści z dzieciństwa poetek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i artystek Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, obejrzą bajki ze starego projektora.

Tradycyjne zabawy, jak „Stary niedźwiedź” czy „Baba Jaga patrzy” przeplatać się będą z grą żywymi pionkami i zabawami z tunelem animacyjnym. W Bibliotece Głównej i wszystkich filiach czekają na nie także zabawy plastyczne, malowanie twarzy, bańki mydlane, zagadki i wiele innych aktywności. Odbędą się pikniki w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle oraz w Parku Miejskim, a także urodzinowe spotkanie Klubu Czytających Rodzin, świętującego rok działalności. Tradycyjnie do wspólnego czytania i zabawy włączą się strażacy, policjanci, przedstawiciele władz lokalnych, firm i instytucji, harcerze. Z pewnością nadarzy się wiele okazji by udowodnić, że czytanie łączy małych i dużych, a czas wspólnie spędzony na ciekawej lekturze i integracyjnej zabawie, daje mnóstwo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Impreza odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom organizowanego przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”.

Szczegółowy program:

31 MAJA (czwartek)
11.30 LOKOMOTYWA ŁĄCZY POKOLENIA! - INAUGURACJA XI OTCD
głośne czytanie, spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem / Czytelnia Główna

1 CZERWCA (piątek)
9.30 PIKNIK NA SKRAJU KSIĄŻKI
głośne czytanie, występ uczniów SP nr 1, bajki ze starego projektora, zabawy ruchowe, plastyczne, literackie / Szkoła Podstawowa nr 1

9:45 MĄDROŚĆ ZDOBYWAMY BAŚNIĄ
głośne czytanie z udziałem gościa – kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jaśle / Filia nr 1

10.15 CZYTANIE NA BIBLIOTECZNEJ POLANIE
głośne czytanie, gry i zabawy na tarasie, zagadki / Filia nr 2

10.15 BAJKOWY PRZEKŁADANIEC