„Poeta martwi się o wiersze” – spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim

piątek, 22 kwietnia 2016
„Poeta martwi się o wiersze” – spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprosiła jaślan na spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim - tłumaczem, poetą i prozaikiem, krytykiem literackim oraz autorem książek dla dzieci.

Spotkanie było okazją do refleksji nad kondycją współczesnej poezji i wyzwaniami z jakimi mierzą się poeci. W jednym z utworów autor mówi, że „poeta martwi się o wiersze”. Inspiracją dla niego jest otoczenie, pozornie drobne zdarzenia a zwłaszcza rozmowy z ludźmi. Poetą jest się cały czas, nawet kiedy się nie pisze – uważa J. Mikołajewski. Przeczytany przez niego wiersz „Materac”, zrobił wielkie wrażenie na słuchaczach.

Jako tłumacz z języka włoskiego zafascynowany jest literaturą i kulturą Włoch. A zwłaszcza Cesarem Pavese. Uwielbia „Pinokia” C. Collodi, którego na nowo przetłumaczył. To dla niego powieść o dojrzewaniu i trudnościach w dotrzymywaniu obietnic. Na płaszczyźnie historii drewnianego chłopca, czytelnik ma szansę rozpoznać siebie.

Wymienił także wielkich pisarzy takich jak: Ariosto, Tasso. Dialekt toskański to język arcydzieł, fascynuje mnie jego „zaczepność”– powiedział.

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim odbyło się 22 kwietnia 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Poprowadziła je Barbara Sokołowska.