Facebook ikonka prawy margines

Działalność

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle to książki, czytelnicy i zespół. To doświadczenie, zaangażowanie, kreatywność i pasja. Naszą misją jest wzbogać życie mieszkańców poprzez tworzenie i rozwijanie dla nich przestrzeni do spotkań, rozwoju, odpoczynku, kontaktu z książką, wiedzą i drugim człowiekiem.

Jesteśmy samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Urząd Miasta Jasła. Siedziba Biblioteki Głównej mieści się w centrum miasta, na pierwszym piętrze budynku Jasielskiego Domu Kultury, przy ul. Kołłątaja 1. Na terenie miasta działają także trzy filie. Księgozbiór liczy ponad 130 tys. woluminów i jest stale uaktualniany. Oprócz książek w formie tradycyjnej gromadzone są zbiory specjalne, wśród nich kolekcje audiobooków i e-booków. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana. Wszystkie rodzaje zbiorów są zarejestrowane w katalogu online. Prowadzone są bazy bibliografii regionalnej, kartoteki zagadnieniowej, dokumentów życia społecznego.

Od 2000 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle pełni funkcję biblioteki powiatowej, sprawuje merytoryczny nadzór nad bibliotekami w powiecie jasielskim, prowadzi działalność bibliograficzno – informacyjną, organizuje warsztaty i szkolenia dla bibliotekarzy. Od 2002 r. Biblioteka pozyskuje dodatkowe środki finansowe na realizację projektów na  działalność informacyjną i edukacyjno-kulturalną. Dzięki realizacji kilkudziesięciu projektów przy wsparciu finansowym m.in. Biblioteki Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego czy Komisji Europejskiej, zdobyliśmy bogate doświadczenie w tej dziedzinie.

Naszym czytelnikom proponujemy dostęp do książki i wiedzy (tradycyjnej i cyfrowej), spotkania autorskie, warsztaty,
wystawy, konkursy, happeningi, akcje. We wszystkich działaniach staramy się odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnej, dlatego łączymy nowe trendy w literaturze, kulturze i edukacji z promowaniem wiedzy o regionie i jego dorobku literackim, społecznym i kulturalnym. Biblioteka jest otwartym miejscem spotkań dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, rodzin, artystów, twórców ludowych, pasjonatów książki i kultury. Realizujemy projekty, włączamy się w życie Jasła. Zapraszamy!

 

 

Katalog online
Info

Newsletter
By otrzymywać informacje o spotkaniach, imprezach i nowościach w Bibliotece, zachęcamy do subskrypcji naszego newslettera:
Zapisz
Wypisz
Kalendarz
lipiec 2024
pn wt śr cz pt so nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31