15 grudnia 2018 r. najmłodsi studenci Juniwersytetu zgłębili tajemnice masy nienewtonowskiej pod okiem Grzegorza Kasprzyckiego.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, czym jest stan skupienia materii i jak odróżnić gaz od cieczy lub ciała stałego. Wykonały własnego „gniotka” z balonika wypełnionego mieszaniną mąki ziemniaczanej i wody, któremu nadały imię. Poznały sposób wykonania masy nienewtonowskiej i jej szczególne właściwości – umiejętność przyjmowania cech ciała stałego lub cieczy. Przekonały się, że można zgnieść z niej w rękach kulę, jeśli jednak otworzy się ręce, to zaczyna spływać jak płyn. Właściwości cieczy nienewtonowskiej przypominają bagno. Osoba, która szybko przechodzi lub przebiega po niej, ma wrażenie, że porusza się po ziemi. Jeżeli jednak przystanie, zostanie wciągnięta w głąb, jak w bagno. Zobaczyły również jak zachowuje się masa nienewtonowska pod wpływem drgań.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".