Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Droga donikąd?

czwartek, 19 stycznia 2017
Kluby: Droga donikąd?

Co sprawia, ze jestem sobą?  Czy wygląd określa moje ja? A jeśli codziennie wyglądam inaczej  i żyję w innym środowisku? Takie pytania narzuciła nam powieść Każdego dnia Davida Levithana, na temat której dyskutowaliśmy 19 stycznia 2017 r. podczas spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Bohater książki, szesnastolatek nazywający siebie A, budzi się codziennie w innym ciele. Przejmuje na ten jeden dzień życie i nawyki osoby, w którą się wcielił. Zna jej upodobania, sposób zachowania i stara się nie ingerować w jej życie. Pewnego dnia spotyka  Rhiannon i sprawy się komplikują. Zakochuje się i chce kontynuować znajomość, ale nie jest to łatwe, gdy każdego dnia jest się kimś innym.
Bohater nie ma swojego życia. Nie liczą się jego pragnienia, poglądy, marzenia. Właściwie nie ma przyszłości, żyje dniem codziennym i to nie swoim – zauważyła Kinga.
Mnie nasunął się wniosek, że płeć, środowisko, sposób życia nie mają  wpływu na świadomość, bo A jest odrębna osobą, nie przejmującą poglądów właścicieli ciał, w których przebywa jako własnych. Nie wiem czy to było intencją autora – dodała inna uczestniczka spotkania.
Nie wciągnęła mnie ta książka. Czegoś mi w niej brakowało – stwierdziła Olga.
W dyskusji pomogło nam użycie kart Dixit oraz próby zamienienia się w inna osobę poprzez określenie swoich upodobań, poglądów i wyobrażenie sobie jak bym się czuł jako ktoś inny.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

GALERIA
Kluby: Droga donikąd? - Zdjęcie nr 1Kluby: Droga donikąd? - Zdjęcie nr 2
Kluby: Droga donikąd? - Zdjęcie nr 3Kluby: Droga donikąd? - Zdjęcie nr 4
Kluby: Droga donikąd? - Zdjęcie nr 5Kluby: Droga donikąd? - Zdjęcie nr 6
Kluby: Droga donikąd? - Zdjęcie nr 7Kluby: Droga donikąd? - Zdjęcie nr 8
Kluby: Droga donikąd? - Zdjęcie nr 9