Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała spotkanie online z Agnieszką Daukszą, autorką książki „Jaremianka. Gdzie jest Maria?”.
Autorka poruszyła najciekawsze wątki z życia krakowskiej artystki. Za sprawą książki Maria Jarema ożywa w opinii publicznej i powszechnej świadomości. Czasy w których żyła nie sprzyjały powstawaniu nowych idei, jednak artyści wspierali się wzajemnie i pomagali sobie. W taki świat ze Starego Sambora do konserwatywnego Krakowa wkroczyła Jarema. Tkwiła w niej silna potrzeba wzmocnienia własnej pozycji i zabrania głosu w sprawach dla niej priorytetowych – sztuki i własnych przekonań. Tygiel kulturowy, jakim był Stary Sambor, był znaczącym elementem jej wychowania. Grupie Krakowskiej zależało na silnym zaangażowaniu i szybkim komentarzu wydarzeń, którym dawali świadectwo – utrwalić i skomentować – to dwa imperatywy ich sztuki. Pokazywali w niej nierówności społeczne, na które nie dawali zgody. Imponująca jest transparentność poglądów Jaremianki i żelazna konsekwencja ich realizacji. Jej prace działają na wyobraźnię widza w sposób czysto fizyczny. W sztuce upatrywała podstawowe medium do zmiany. Uważała, że edukacja artystyczna wykształca w widzu wrażliwość i jako taka musi być trudna i stawiać opór. Jej obrazy pulsują energią i pokazują łączność z naturą w łączności z całą planetą. Wybrzmiewa z nich siła kobiecości, związek z Nuną, siostrą bliźniaczką, siostrzana podwójność, a także zawiłe relacje damsko-męskie.
Maria trochę się w Nunie przyglądała, trochę też ćwiczyła siebie w swojej podmiotowości - skonstatowała Agnieszka Dauksza.
Zwróciła też uwagę na fakt, że w domu na Woli Justowskiej, gdzie mieszkała, do dzisiaj wyczuwalna jest atmosfera poszanowania zwierząt, człowieka i świata, a energię i siłę do działania daje mieszkańcom przyroda.
Książka pisze się dalej - mówiła pisarka, zwracając uwagę na fakt odkrywania coraz to nowych śladów Jaremianki, także w Jaśle.
Spotkanie odbyło się 24 listopada 2020 r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.