Projekty: Językowe wygibasy – spotkanie z Agnieszką Frączek

piątek, 24 września 2021
Projekty: Językowe wygibasy – spotkanie z Agnieszką Frączek

24 września 2021 w ramach projektu „Ojczysty – taki bystry!” uczniowie jasielskich szkół podstawowych spotkali się z dr Agnieszką Frączek - germanistką, leksykografką,  autorką wierszy i opowiadań dla dzieci, która w swoich książkach w zabawny sposób popularyzuje wiedzę o języku polskim.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że pomysły do pisania książek  można czerpać nie tylko z własnej wyobraźni, ale także z otaczającego nas świata i sytuacji, które przydarzają się nam w codziennym życiu. Autorka zdradziła, że dla niej wspaniałym źródłem inspiracji jest nasz język ojczysty. Jej utwory ukazują, jak dzięki zabawie słowami można się uczyć poprawnie posługiwać polszczyzną. Uczestnicy wysłuchali kilku wierszy i poznali prawdziwe historie, na których zostały oparte książki „Kotostrofy czyli o kotach strofy”, „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” oraz „A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem”. Dzieci z dużym zainteresowaniem zadawały także pytania dotyczące pracy pisarza i całego procesu tworzenia książek.

W spotkaniu udział wzięły: klasa III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle i klasa III b ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle FAMILIARIS.

Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, Trendy Radio, TVP3 Rzeszów, Telewizja Jasło, Telewizja Obiektyw.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021”.

GALERIA
Projekty: Językowe wygibasy – spotkanie z Agnieszką Frączek - Zdjęcie nr 1Projekty: Językowe wygibasy – spotkanie z Agnieszką Frączek - Zdjęcie nr 2
Projekty: Językowe wygibasy – spotkanie z Agnieszką Frączek - Zdjęcie nr 3Projekty: Językowe wygibasy – spotkanie z Agnieszką Frączek - Zdjęcie nr 4
Projekty: Językowe wygibasy – spotkanie z Agnieszką Frączek - Zdjęcie nr 5Projekty: Językowe wygibasy – spotkanie z Agnieszką Frączek - Zdjęcie nr 6