13 czerwca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „O finansach... w bibliotece”.
Tym razem uczestnicy mieli okazję uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę związaną z bankiem centralnym, jego rolą w państwie, wpływem na politykę pieniężną a tym samym na codzienne życie. Dzięki obejrzeniu krótkich filmów animowanych zamieszczonych na Portalu Edukacji Ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego poznali źródła inflacji, które mogą spowodować jej wzrost lub spadek, dowiedzieli się kto ustala stopy procentowe oraz jak ich wysokość wpływa na oprocentowanie lokat i kredytów. Uczestnicy dyskutowali, jak przedsiębiorcy i zwykli ludzie mogą być narażeni na ryzyko związane ze zmianami kursu walutowego. Przyswoili sobie pojęcia aprecjacji i deprecjacji.
Niespodzianką dla kursantów była wizyta w Muzeum Regionalnym w Jaśle, w którym dyrektor Mariusz Świątek przedstawił historię pieniądza. W ciekawy sposób opowiedział o rozwoju waluty na przestrzeni dziejów, począwszy od wymiany barterowej, polegającej na wymianie towarów typu przyprawy, muszle czy jedwab, kończąc na bankowości elektronicznej i bezgotówkowych formach płatności. Mówił o roli metali szlachetnych w ewolucji pieniądza oraz tym jak doszło do powstania monet i banknotów.
W swoją opowieść wplótł wiele ciekawostek, np. o czym świadczą muszelki na góralskich kapeluszach, czym były młynarki i słynny „góral” z okresu II wojny światowej.
Zaprezentował uczestnikom spotkania monety bite przez Muzeum Regionalne w Jaśle z okazji ważnych wydarzeń, jak 650-lecie Miasta Jasła, okazjonalne banknoty np. z powstania kościuszkowskiego czy bon na dwie korony wydany przez Rafinerię Nafty Gartenberga i Schreiera w Jaśle.
Projekt „O finansach… w bibliotece – 5. edycja” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.