Radość tworzenia - XII Finał Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

czwartek, 10 maja 2007

RADOŚĆ TWORZENIA

XII FINAŁ LITERACKIEJ TWÓRCZOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY

Po raz dwunasty Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Jasło zorganizowali Konkurs Literackiej Twórczości Dziecięci i Młodzieży. Informacja o tegorocznej edycji  konkursu dotarła do osób zainteresowanych twórczością literacką w całej Polsce. W XII edycji KLTDiM wzięło udział 239 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, którzy zgłosili na konkurs 615 utworów. Tradycyjnie prace oceniały dwa zespoły jurorskie – jury profesjonalne w składzie: Aleksandra Dacyl – polonistka, s. Dawida Ryll – polonistka i poetka oraz Jan Tulik – poeta i prozaik, a także jury rówieśnicze wybrane spośród czytelników Oddziału dla Dzieci (w grupie I – Joanna Pięta i Karolina Korczykowska, w grupie II – Ewa Buglewicz i Mirosław Roś, w grupie III – Joanna Potrawska i Karolina Forystek, w grupie IV – Monika Kasprzyk i Ewelina Czyżowicz) .

Ceremonia wręczania nagród odbyła się 10 maja 2007 r. w sali widowiskowej JDK. W uroczystości finałowej uczestniczyło około 450 osób – laureaci i uczestnicy konkursu, rodzice, nauczyciele, bibliotekarze, rówieśnicy i zaproszeni goście. Gościem honorowym finału XII KLTDiM był jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców literatury dziecięcej - Grzegorzem Kasdepke, z którym w trakcie uroczystości odbyło się spotkanie autorskie.

W imieniu jury, na temat prac konkursowych wypowiadała się s. Dawida Ryll, wyjaśniając co najbardziej zachwyciło jury i skłoniło do wyróżnienia i nagrodzenia wybranych utworów. By zostać nagrodzonym, nie wystarczyło poprawnym językiem, w zgrabnie napisanych wierszach bądź opowiadaniach, odtworzyć rzeczywistość lub własne przeżycia. Słowo, które jest materiałem do tworzenia, to coś więcej niż opisywanie i odtwarzanie, choćby własnych wyobrażeń i marzeń – podkreśliła siostra Dawida Ryll. Jury najbardziej urzekły prace, w których słowo jest zarówno tworzącym i jakby na nowo stworzonym. Słowo ujęte w kontekście innych słów, pozwala odkryć jego nowy sens i znaczenie. Jakby dopiero co się pojawiło, a jednocześnie pięknie tworzyło rzeczywistość, której ślady odkrywamy we własnych doświadczeniach i przeżyciach – wyjaśniała jurorka.

Burmistrz Miasta Jasła – Maria Kurowska gratulując laureatom i uczestnikom konkursu niebywałej wyobraźni, przywołała słowa Jana Pawła II : „Twórczość każdego dziecka jest brylancikiem na firmamencie niebieskim”, przyznając jednocześnie, że w każdym z nas jest radość tworzenia i przenoszenia swoich przeżyć na papier. Gratulacje „swojej przyszłej konkurencji” złożył również pisarz Grzegorz Kasdepke, życząc wszystkim kolejnych sukcesów.

Dyplomy i nagrody wręczali zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Jasła - Maria Kurowska, Przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP - Dorota Rzeszutek,  Dyrektor WiMBP w Rzeszowie - Stanisław Turek, Grzegorz Kasdepke oraz przedstawiciele jury profesjonalnego.

Uroczystość uświetnił występ solistek z JDK w Jaśle: Izabeli Styś i Natalii Banach.

Organizatorzy dziękują sponsorowi nagród - Starostwu Powiatowemu w Jaśle oraz Jasielskiemu Domowi Kultury za pomoc w zorganizowaniu finału XII KLTDiM.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wydała tomik prezentujący utwory laureatów. Tegoroczny tytuł tomiku –Lustro mych myśli– jest fragmentem wiersza laureatki III miejsca w tej kategorii, w grupie uczniów szkół gimnazjalnych – Dominiki Hetzer. Z tekstami nagrodzonych utworów można zapoznać się oglądając wystawę pt. Lustro mych myśli, znajdującą się w holu biblioteki. Wystawa prezentuje również ciekawe i oryginalne prace nadesłane na konkurs literacko-plastyczny na samodzielnie stworzony komiks „Podróż w krainę książek”. Wystawę oglądać można do 14 czerwca 2007 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 15.00.

LISTA OSÓB NAGRODZONYCH W XII KLTDiM

przez jury profesjonalne

GRUPA I (kl. 1 – 3)

Wiersze:

Wyróżnienie  - Dawid Niezgoda,  kl. 3 SP Brzyska – „Moja wiewióreczka”

III miejsce  – Grzegorz Paryś,  kl. 3 SP nr 8  Jasło – „Na wsi”

II miejsce  – nie przyznano

I miejsce   –  nie przyznano

III miejsce   –   nie przyznano

II miejsce  –  nie przyznano

I miejsce – nie przyznano

Grupa II (kl. 4 – 6 szkoły podstawowej)

Wiersze:

Wyróżnienie  – Katarzyna Bućko, kl. 6 SP Roztoki – „Przygoda z różą”

III miejsce  –   Aleksandra Lechowicz, kl. 4 SP nr 4 Jasło – „Mój azyl”

II miejsce   – Wiktoria Rusin, kl. 6 PSP nr 5 Opole  – cykl „ZOO”

I miejsce   –   Miły – Miłosz Krajenta,  kl. 4 SP nr 4 Jasło –  ***( zanim w pociąg...)

III miejsce ex aequo:

– Agnieszka Bełda, kl. 4 SP nr 4 Jasło – „Smocze Królestwo”

-  Joanna Kijowska, kl. 6 Zespół Szkół Publicznych nr 2 Ustrzyki Dolne – „Niemożliwe jest możliwe”

II miejsce ex aequo:

– Kinga Kwiatkowska, kl. 4 SP nr 4 Jasło – „Aldo i czarny ptak”

– Miłosz Krajenta, kl. 4 SP nr 4 Jasło – „Niesamowite spotkanie u wujka Józefa”

I miejsce   –    Katarzyna Krzyżak, kl. 4 SP nr nr1 Jasło – „Złoty krzyżyk”

Grupa III (gimnazja)

Wyróżnienie:

– Anna Pysz, kl. 3 PG nr 1 Lubaczów – za cykl wierszy

III miejsce -  Dominika Hetzer kl. 1 Zespół Szkół Muzycznych Toruń –  za cykl wierszy

II miejsce  ex aequo:

– Elżbieta Musiał,  kl. 1 Gimnazjum nr 1 Jasło – „Poeci”

– Barbara Hunia, kl. 3 Gimnazjum Brzostek – za cykl wierszy

I miejsce ex aequo:

– Sonia Nuc, kl. 2 Publiczne Gimnazjum nr 1 Opole – za cykl wierszy

– Daria Stembalska, kl. 3 Gimnazjum nr 1 Polkowice – za cykl wierszy

Wyróżnienie:

– Weronika Kosiba, kl. 3 Gimnazjum Roztoki – „Tylko anioły do mnie wysyłaj”

– Dobromiła Róg, kl. 3 Gimnazjum nr 1 Jasło – „Zwykły dzień?”

III miejsce –  Joanna Paliś, Gimnazjum nr 51 Kraków – „Zimowa zamieć wspomnień”

II miejsce   – nie przyznano

I miejsce  – nie przyznano

Grupa IV ( szkoły średnie)