Facebook ikonka prawy margines

Jadzia

,
Jadzia

Izabella Klebańska: Jadzia . –  Łódź 2018.

Oparta na faktach opowieść o losie  sześcioletniej  dziewczynki Jadzi, której życie zmienia się wraz z wybuchem II wojny światowej.
Jadzia wychowywała się w kochającej rodzinie, bardzo chciała iść do szkoły, aby uczyć się różnych interesujących rzeczy. Niestety spotykało ją rozczarowanie, bo ten wyczekiwany pierwszy września okazał się dniem, kiedy Niemcy napadli na Polskę i rozpoczęła się wojna. Od tej pory wszystko się zmieniło, a dla Jadzi był to koniec dzieciństwa, beztroski i poczucia bezpieczeństwa…
Lektura może  posłużyć do przedstawienia najmłodszym czytelnikom trudnych polskich dziejów i rzeczywistości wojennej, widzianej oczami dziecka. Autorka wspaniale oddaje klimat wojennych czasów, samotność, wojenną tułaczkę, tęsknotę za domem, strach, konieczność ukrywania swojej prawdziwej tożsamości.
Książka zawiera również autentyczne  fotografie i krótką historię  dotyczącą dalszych losów  Jadzi. Uzupełnieniem opowieści są piękne, wzruszające, działające na wyobraźnię  ilustracje Macieja Szymanowicza..

Książka dostępna w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, Filii nr 1, Filii nr 2 oraz Filii nr 3.