Facebook ikonka prawy margines

Literackie zgrzyty czyli Almanach Ruchu Poetyckiego "Zgrzyt"

,
Literackie zgrzyty czyli Almanach Ruchu Poetyckiego Zgrzyt

Literacka grupa "Zgrzyt" od wielu lat działa w Brzozowie. Poeci starają się realizować założenia nie tylko literackie, ale czysto humanistyczne związane z takimi  wartościami jak tolerancja i szacunek dla współautorów. Biorą czynny udział w spotkaniach autorskich, nierzadko zdobywając laury w ogólnopolskich konkursach. Ważnym aspektem grupy jest fakt, że często dzieli się swoją poezją z różnymi odbiorcami - dziećmi i dorosłymi, "wierząc w sens pisania", jak pisze Anna Ziemba-Lonc we wstępie do Almanachu [2018].

Poeci należący do grupy pochodzą z różnych miejscowości Podkarpacia m.in. z Brzozowa, Krosna, Golcowej, Przysietnicy. Jasielscy poeci to Halina Urban  i Marcin Kwilosz.

Wiersze Haliny Urban można znaleźć w ośmiu jej tomikach autorskich i sześciu antologiach ogólnopolskich i regionalnych ("Notes Poetycki", "Poezja współczesna o wielu twarzach", "Kolor samotności" oraz Almanach Ruchu Poetyckiego "Zgrzyt"). Publikowała też w prasie lokalnej. Wiersze z ostatniego Almanachu są bardzo nastrojowe, widać że poetka jest bacznym obserwatorem. Zainteresowani jej poezją niech zajrzą do tomików: "Emocje", "Usta ciszy", "Pora na uśmiech", „Dwa oblicza”,  "Splątane myśli", „ W ogrodzie emocji”, „ Moja wierszolandia”, "Ścieżkami emocji". Wszystkie tomiki dostępne są w dziale Regionaliów MBP w Jaśle.

Marcin Kwilosz to poeta młodego pokolenia. Drukował m.in. w takich czasopismach jak: "Croscena", "Poezja dzisiaj". Egzystencjalny kontekst jego wierszy wynika z umiłowania przyrody i filozoficznej kontemplacji. Na szczególną uwagę zasługuje jego wiersz "Ognisko w Ispinie".