Facebook ikonka prawy margines

Małgorzata Czyńska "Najpiękniejsze kobiety z obrazów: prawdziwe historie"

,
Małgorzata Czyńska Najpiękniejsze kobiety z obrazów: prawdziwe historie

To książka dla zainteresowanych malarstwem, którzy podziwiając dzieła ulubionych mistrzów, chcieliby przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o ich twórcach. Ale od razu trzeba powiedzieć, że nie zadowoli tych, którzy liczą na przybliżenie samej sztuki, jej genezy, uwarunkowań itp. To raczej zbiór anegdot – opartych na prawdziwych i udokumentowanych zdarzeniach z życia malarzy i ich modelek – jednak są to tylko anegdoty, ciekawostki: ładnie i żywo opisane, z empatią dla bohaterów ale bez pretensji i silenia się na erudycję. I to jest poniekąd siła i urok tej książki, która może wielu czytelnikom, niekoniecznie znawcom malarstwa przybliżyć dzieła, zachęcić do obejrzenia, zaciekawić. Przystępność i lekki styl może trafić do czytelnika i popchnąć go dalej, do samodzielnego pogłębienia wiedzy.

Emocje związane z kobietą inspirują, pobudzają wyobraźnię, stymulują rozwój twórczy artysty. Wariacje na temat jej piękna ale też tajemnicy, powstają od kiedy istnieje sztuka. Autorka wybrała niektóre obrazy, z tych bardziej znanych, raczej świeckich i ukazała genezę ich powstania, rzuciła światło na tło społeczne, środowiskowe a także osobiste artysty.

O modelach czy modelkach i malujących ich artystach, pisze Czyńska nie oszczędzając nieraz przykrej prawdy, ale z empatią, zrozumieniem współczuciem,  nie ukryjąc podziwu i czułej sympatii.

To życie, nieraz trudne, uwikłane w choroby, uzależnienia, biedę ale też w wielkie przygody intelektualne, namiętności i pasje, niejednokrotnie łamiące artystę jako człowieka – tworzy tło i glebę na której wyrastają potem te wspaniałe kwiaty sztuki. I to jest ta cena, nieraz własnego życia, jaką płaci człowiek aby móc pozostać prawdziwym artystą. Czyż nie powinniśmy więc dziękować im, jako odbiorcy, że pozostawili nam arcydzieła i kochać ich pomimo  trudnego usposobienia, grzeszków czy nałogów. To właśnie zdaje się przekazywać nam autorka, dlatego uważam, że napisała dobrą i potrzebną książkę.

Stanisława Czernik DKK „Liberatorium” MBP w Jaśle

Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych