Mój głos o książce Małgorzaty Czyńskiej - „Najpiękniejsze kobiety z obrazów: prawdziwe historie”

,
Mój głos o książce Małgorzaty  Czyńskiej  - „Najpiękniejsze  kobiety  z obrazów: prawdziwe historie”

Książka Małgorzaty Czyńskiej  jest bardzo interesująca, gdyż mobilizuje czytelnika nie tylko do zapoznania się z krótkim życiorysem malarzy, ale także z epoką w której tworzyli, ich życiem osobistym i dorobkiem malarskim. Dzięki temu, że autorka zamieściła bibliografię, indeks osób, strony internetowe i spis ilustracji, czytelnik który interesuje się nie tylko malarstwem ale i literaturą ma bardzo ułatwioną drogę.

Od zawsze interesowałam się literaturą, malarstwem, wiele podróżowałam, mogłam w europejskich muzeach zachwycać się dziełami: Gustawa Klimta, Goi, Stanisława Witkiewicza, Salvadora Dali, Modiglianiego, Jana Vermeera, Edwarda Maneta, Pabla Picassa, Jacka  Malczewskiego.

Tamara Łempicka - bardzo oryginalna kobieta, bywalczyni na salonach St. Petersburga, Beverly Hills. Francoise Gilot tak powiedziała o Łempickiej: Człowiek z mocnym charakterem musi walczyć do końca.

Stanisław Ignacy Witkiewicz był jednym z najbardziej oryginalnych malarzy w okresie międzywojennym dwudziestego wieku. Uwielbiam Witkiewicza, bo kocham Tatry. W książce „Wariat z Krupówek” Maciej Pinkwart napisał, że był on atrakcją i ozdobą Zakopanego, niebanalny i szalony.  W Zakopanem bywali sławni Polacy jak: Karol Szymanowski, August i Zofia Stryjeńscy, Maria Pawlikowska - Jasnorzewska, Irena Solska, z którą Witkacy miał burzliwy romans. To były takie czasy, kiedy malarze byli szaleni, oryginalni i lubili kobiety, a ich życie przeważnie kończyło się tragicznie.

Byłam w Figuares w domu Salvadora Dali i w jego Museum w Barcelonie. (…)  Gdy się czyta historię długiego i burzliwego życia Salvadora i Gali warto sięgnąć po wiersze Rilkego i Andre Bretona (…).

Maria Kantor DKK „Liberatorium” MBP w Jaśle

Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych