Facebook
A A A

Z miłości? To współczuję : opowieści z Omanu

,

Agata Romaniuk : Z miłości? To współczuję : opowieści z Omanu. – Poznań 2019.

Zbiór historii o kobietach, ich życiu i związkach we współczesnym Omanie. Autorka pokazuje różnorodność tych relacji – związki szczęśliwe, z miłości, aranżowane,  nieszczęśliwe, brutalne, rozwody, kochanki, związki z obcokrajowcami, bycie samotną matką – i zwraca uwagę czytelnika przede wszystkim na to, co jest odmienne z europejskiego punktu widzenia. Zarysowuje również delikatnie tło polityczne, gospodarcze, społeczne, aby lepiej zrozumieć ludzi tam mieszkających.
Oman to państwo, w którym  małżeństwo  staje się biznesem, a wszystkie jego aspekty mają konkretny, finansowy wyznacznik. Najważniejszym jego elementem jest umowa przedślubna,   która między innymi określa, jaką sumę dostanie żona za urodzenie dziecka. Szczęście małżeńskie wyznaczone jest tutaj przez konkretne kwoty i jak twierdzi jedna z rozmówczyń: miłość to krucha podstawa związku.
Autorka w swojej pracy przedstawiła zarówno pozytywne, jak i negatywne oblicze Omanu.  Udało się jej zachować zupełną bezstronność – opisuje, przedstawia, opowiada , ale nie ocenia i nie wartościuje. Książka na długo zapada w pamięć i wzbudza silne emocje.

Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych, Filii nr 1, Filii nr 2 i Filii nr 3.