Barbara Hamada – bibliotekarka i regionalistka MBP w Jaśle nagrodzona

wtorek, 31 stycznia 2023
Barbara Hamada – bibliotekarka i regionalistka MBP w Jaśle nagrodzona

Miło nam poinformować, że Barbara Hamada – bibliotekarka i regionalistka Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Jaśle została uhonorowana Nagrodą Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i naukowej oraz upowszechnianie i ochronę kultury. Nagroda przyznana została przez Kapitułę konkursową  końcem listopada minionego roku, zaś jej wręczenie miało miejsce 28 stycznia br. w Jasielskim Domu Kultury, podczas koncertowej lekcji muzyki na żywo „Fryderyk Chopin jakiego nie(znacie)” w wykonaniu utalentowanego pianisty Michała Babiarza.

Misją zawodową Barbary Hamady w głównej mierze jest sporządzanie Bibliografii Regionalnej Jasła i Powiatu Jasielskiego oraz uzupełnianie o nowe wpisy Bibliografii Regionalnej Województwa Podkarpackiego. Bibliografia ta stanowi cenne źródło wiedzy dla wszystkich poszukujących informacji o Jaśle i regionie. Dodatkowo, jej codzienna praca z czytelnikiem w Dziale Informacyjno-Regionalnym, m.in. udostępnianie zbiorów, prowadzenie zajęć o tematyce regionalnej dla uczniów z jasielskich szkół ponadpodstawowych czy praca z seniorami, przyczynia się do wzrostu świadomości lokalnej mieszkańców miasta i okolic, oraz pozwala na identyfikację społeczną, a także integrację wokół tematów związanych z naszą małą ojczyzną. Barbara Hamada jest autorką wielu cyklicznych wystaw poświęconych lokalnej historii, które cieszą się dużym uznaniem, m.in.: „Jaślanie znani i nieznani”, „Zachowane w pamięci”, „150 lat jasielskiego Gimnazjum i Liceum”, „Pamiętamy! 100-lecie odzyskania niepodległości w Jaśle”, „Sylwetki znanych Jaślan”.

Tworząc Bibliografię Regionalną Jasła i Powiatu Jasielskiego, a także okolicznościowe zestawienia bibliograficzne przykłada szczególną troskę do każdego detalu. Współpracuje z wieloma instytucjami oraz organizacjami, wielokrotnie angażuje się w realizację wszelkich działań bibliotecznych związanych z edukacją młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Niejednokrotnie współrealizuje i wspiera projekty edukacyjno-kulturalne, służąc swoją wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu historii regionu.