Dla bibliotekarzy: Bibliotekarz a dane osobowe

piątek, 06 grudnia 2013
Dla bibliotekarzy: Bibliotekarz a dane osobowe

Co to jest przetwarzanie danych i kto jest ich administratorem w bibliotece? Czy adres e-mail jest daną osobową? Na te i wiele innych pytań otrzymali odpowiedź pracownicy bibliotek publicznych powiatu jasielskiego. 6 grudnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyły się warsztaty z zakresu ochrony danych osobowych w bibliotece. Poprowadziła je Sylwia Czub-Kiełczewska – specjalista z Instytutu Książki.

Bibliotekarze w praktycznej odsłonie zapoznali się z ustawą o ochronie danych osobowych. Dowiedzieli się jak powinna wyglądać Polityka Bezpieczeństwa Informacji oraz jak tworzyć Instrukcję Zarządzania Systemami Informatycznymi. Uczestnicy warsztatów rozmawiali także o ochronie danych osobowych czytelników oraz możliwości wykorzystania ich w celach marketingowych  i dowiedzieli się kiedy i jaki sposób powinni zgłosić swoje zbiory danych osobowych do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.