Dla bibliotekarzy: Czerpiemy wzorce od innych

czwartek, 27 czerwca 2024
Dla bibliotekarzy: Czerpiemy wzorce od innych

27 czerwca 2024 roku pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i bibliotek gminnych powiatu jasielskiego uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym, podczas którego odwiedzili Krośnieńską Bibliotekę Publiczną oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym.

W Krośnieńskiej Bibliotece duże wrażenie zrobiła przestrzeń, jaką mają tamtejsi pracownicy do wykorzystania, pomysłowość dostawianych półek, statystyka codziennych odwiedzin, a także duża liczba kupowanych nowości. Zarówno Czytelnia Główna, jak i Oddział dla Dzieci, urządzone są pod swoich czytelników, którzy chętnie tu przychodzą. Najbardziej ciekawa okazała się Strefa Młodych, którą urządzali sami zainteresowani. Jest ona miejscem, gdzie młodzi ludzie przychodzą  spędzać wolny czas, czują się dobrze i jak podkreślali na filmiku, który był prezentowany, są tu sobą i mogą liczyć na realizację super projektów.

W Gminnej Bibliotece w Krościenku Wyżnym dyrektorka Anita Fal – laureatka konkursu Bibliotekarz Roku 2023, oprowadziła wszystkich po „swoim królestwie".  Od października 2023 roku biblioteka mieści się w nowym budynku, który był budowany na potrzeby placówki. Biblioteka może pochwalić się oryginalnym wystrojem, jakim są przesuwane regały z książkami oraz „basenem” z plastikowymi kulkami dla najmłodszych czytelników. Jedyną w swoim rodzaju okazała się również salka, w której odbywają się między innymi spotkania autorskie. Posiada szklane ściany, które można przesunąć, gdy potrzeba więcej miejsca. Anita Fal przedstawiła działalność GBP w Krościenku oraz zaprezentowała ciekawe gry planszowe i smart games.

Następnie Dorota Woźnica – dyrektorka MBP w Jaśle, przestawiała prezentację „Biblioteki powiatu jasielskiego w roku 2023 – statystyki i refleksje". Wszyscy mogli zobaczyć, jak prezentuje się ich biblioteka na tle innych.

Istotnym elementem całego wyjazdu szkoleniowego była integracja z okazji Powiatowego  Dnia Bibliotekarza, podczas której bibliotekarze długo rozmawiali na ważne dla nich tematy, oczywiście przy obiedzie, kawie i pysznych ciastkach.