Dla bibliotekarzy: Ebooki w bibliotece

wtorek, 18 czerwca 2019
Dla bibliotekarzy: Ebooki w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle 18 czerwca 2019 r. zorganizowała szkolenie „Czytelnicy dziś, biblioteki jutra – ebooki w bibliotece”. Uczestniczyli w nim pracownicy bibliotek publicznych powiatu jasielskiego.

Ebooki to też książki – tylko wydane na innym nośniku. Treść takich książek zapisana jest w formie elektronicznej (a dokładniej jest to plik w formacie mobi, epub lub pdf). Ebooki można czytać za pomocą różnego rodzaju urządzeń: na komputerze stacjonarnym, smartfonie, tablecie, laptopie lub specjalnym e-czytniku.

W Polsce najpopularniejszymi cyfrowymi bibliotekami są: IBUK Libra, Legimi, NASBI, OSBI.

MBP w Jaśle wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie oraz niektórymi bibliotekami publicznymi województwa podkarpackiego wykupuje od kilku lat dostęp do wybranych publikacji elektronicznych w czytelni on-line IBUK Libra. Nie wszystkie biblioteki już teraz mają dostęp do ebooków, ale jest to ich najbliższa przyszłość.

Szkolenie przeprowadziła Maria Cibicka - Bibliotekarz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Kierownik Działu Społeczeństwa Informacyjnego. W bibliotece od 1983 r. Przez lata związana z usługami udostępniania, od bezpośredniej pracy z czytelnikiem po zarządzanie. Obecnie odpowiedzialna za zasoby i usługi cyfrowe Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, także te specjalistyczne, związane ze sztuką (Małopolska Biblioteka Cyfrowa, Biblioteka Sztuki, Arteteka). Zainteresowana edukacją medialną i informacyjną, przywiązana do idei otwartych zasobów.