Dla bibliotekarzy: Książka - dzieło sztuki i antidotum na smutki

czwartek, 13 grudnia 2012
Dla bibliotekarzy: Książka - dzieło sztuki i antidotum na smutki

13 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się seminarium szkoleniowe dla pracowników bibliotek publicznych powiatu jasielskiego.

Jego uczestnicy dowiedzieli się o aspektach ryzyka zawodowego oraz wzięli udział w warsztatach poświęconych biblioterapii i książce obrazkowej. Dzięki prelekcji Władysława Henzla, bibliotekarze uzyskali odpowiedź na pytania związane z funkcjonowaniem instytucji zgodnym z przepisami BHP oraz zaktualizowali swoją  dotychczasową wiedzę. Uczestniczyli w zajęciach pn. „Biblioterapia jako antidotum na małe i duże problemy najmłodszych”, dzięki czemu poznali czym jest terapia książką oraz jak wyglądają formy pracy z osobami potrzebującymi wsparcia. Wzięli udział w dwóch pokazowych warsztatach biblioterapeutycznych przeznaczonych dla dzieci - „Po co komu plotka?” oraz „Jak zostać królem swoich pazurów?”, na przykładzie których przekonali się m.in. w jaki sposób pracować z najmłodszym czytelnikiem borykającym się z problemami. Sprawdzili swoją pamięć i dowiedzieli się w jaki sposób sprawnie zapamiętywać, wykorzystując ćwiczenia z zakresu mnemotechniki oraz zapoznali się z ciekawą literaturą, którą można wykorzystać w biblioterapii. Mieli okazję doświadczyć, że współczesna książka obrazkowa dla najmłodszych może być małym dziełem sztuki. Obejrzeli prezentację  multimedialną  dotyczącą najpopularniejszych oraz nagradzanych pozycji wydawniczych z kręgu literatury dziecięcej oraz przekonali się o roli i walorach tego typu książek na przykładzie najciekawszych pozycji dostepnych w Wypożyczalni Oddziału dla Dzieci, jakie obejrzeli. Miłym akcentem kończącym seminarium były życzenia świąteczne, jakie złożono sobie ma zakończenie spotkania.

Warsztaty poprowadzili bibliotekarze jasielskiej MBP: Magdalena Chart, Renata Grzegorczyk oraz Katarzyna Zwolińska.