Dla bibliotekarzy: Nowe technologie wobec działań dla dzieci i młodzieży

czwartek, 24 maja 2018
Dla bibliotekarzy: Nowe technologie wobec działań dla dzieci i młodzieży

"Zastosowania nowych technologii w pracy z dziećmi i młodzieżą w bibliotece" – to wykład którego wsłuchali bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu jasielskiego 24 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Wykład wygłosił dr Grzegorz Gmiterek, bibliolog i informatolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista od nowych technologii w instytucjach nauki i kultury.

Uczestniczący w wykładzie zostali wyposażeni w wiedzę z zakresu nowych technologii oraz ich świadomego zastosowania w procesie edukacyjnym dzieci i młodzieży. Dowiedzieli się także na temat metodologii działań usprawniających procesy edukacyjne i kształtujących nowe umiejętności. Odpowiedzieli wspólnie na pytanie jaka jest rola bibliotek oraz bibliotekarzy wobec postępujących zmian technologicznych i poznali przykłady interaktywnych usług bibliotecznych (narzędzi oraz aplikacji mobilnych dla bibliotekarzy oraz użytkowników: dzieci, młodzieży a także dorosłych) m.in. StoryJumper, ToonyTool, Make Beliefs Comix. Zinterpretowali pojęcia „cyfrowi tubylcy” oraz „cyfrowi emigranci”, co skłoniło do rozwinięcia wątku zaawansowania technologicznego młodego pokolenia i pozwoliło wyciągnąć wnioski nt. stanu czytelnictwa dzieci i młodzieży w aspekcie przeobrażeń wirtualnego świata.

Wykład odbył się w ramach projektu „Biblio-potrzebni!”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale.