Facebook ikonka prawy margines

Dla bibliotekarzy: Seniorzy w bibliotece

wtorek, 14 listopada 2017
Dla bibliotekarzy: Seniorzy w bibliotece

14 listopada br. pracownicy gminnych bibliotek publicznych powiatu jasielskiego spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, aby uczestniczyć w szkoleniu  „Nowa kultura” uczenia się. Biblioteki i Seniorzy – o co w tym wszystkim chodzi?


Uczestnicy spotkania pochylili się nad tematyką związaną z szansami i wyzwaniami stojącymi przed bibliotekami w kontekście starzejącego się społeczeństwa, ich roli w tworzeniu miejsc przyjaznych seniorom, wykorzystaniu nowych technologii w integracji międzypokoleniowej oraz możliwościom zdobywania wiedzy i poszerzania horyzontów. Poznali skuteczne metody pracy z osobami starszymi i uzyskali informacje, w jaki sposób pozyskiwać fundusze na takie działania. Podczas pracy w grupach bibliotekarze spróbowali stworzyć ciekawe oferty adresowane dla seniorów pochodzących z różnych środowisk, mających różne zainteresowania i wykształcenie. Zastanowili się nad tym, co biblioteka może  zaoferować osobom starszym i co takie osoby mogą wnieść w życie biblioteki.  


Szkolenie poprowadziła dr Maria Jedlińska – Ambasador sieci LABIB, z prawie 20-letnim doświadczeniem w edukacji poza- i nieformalnej, w znacznej części zdobytym za granicą. Współtwórczyni i koordynator partnerskiego programu „Szkoła @ktywnego Seniora”.  Założycielka i członkini kilku organizacji pozarządowych, w tym działających na terenach wiejskich.