Koleją z Jasła do Rzeszowa

,
Koleją z Jasła do Rzeszowa

Tomasz Machowski, Grzegorz Nycz:  W  dolinie  Wisłoka.  Koleją z  Jasła do  Rzeszowa. – Rybnik  2014.

Na rynku wydawniczym ukazała się prawdziwa gratka zarówno dla miłośników kolejnictwa  jak  i  dla   pasjonatów  historii  naszego  regionu:  "W  dolinie  Wisłoka.  Koleją z  Jasła do  Rzeszowa".  Jej  autorzy, Tomasz Machowski z Jasła i Grzegorz Nycz z Sanoka przedstawiają dzieje niezwykle ciekawej pod wieloma względami linii kolejowej z Jasła do Rzeszowa, od momentu rozpoczęcia jej budowy aż po czasy współczesne. Dzięki tej inwestycji, zrealizowanej w latach 1889–1890 Jasło i Rzeszów stały się ważnymi węzłami kolejowymi, a miasta leżące  wzdłuż linii stały się przysłowiowymi „oknami na świat”.

Publikacja podzielona  na 12 rozdziałów, zawiera m.in. informacje dotyczące stanu sieci kolejowej Galicji końca XIX w., budowy linii kolejowej z Jasła do Rzeszowa i jej funkcjonowania  na   przestrzeni  wieków,  planów  rozbudowy  sieci  kolejowej  do  1990 r., a także modernizacji trasy w latach 2010 – 2014. Tekst, obfitujący w wiele ciekawostek zaczerpniętych z dawnych artykułów prasowych i dokumentów uzupełnia ponad 600 archiwalnych fotografii, z których większość  publikowana jest po raz pierwszy.

Dodatkiem jest przewodnik krajoznawczy „Po obu stronach toru”, w którym zaprezentowano najciekawsze pod względem krajoznawczym miejsca i obiekty położone w sąsiedztwie opisywanej linii.

Publikacja dostępna jest w zbiorach Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.