Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Udogodnienia dla czytelników o specjalnych potrzebach

czwartek, 31 grudnia 2015
Projekty: Udogodnienia dla czytelników o specjalnych potrzebach

Od listopada 2013 r. MBP Jasło, dzięki udziałowi w projekcie „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących” Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”, ma możliwość udostępniania czytelnikom odtwarzacz Czytak Plus. Do udziału w projekcie zakwalifikowało się 45 bibliotek z całej Polski, jego celem jest ułatwienia osobom niewidomym i słabowidzącym dostępu do książek mówionych. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytak Plus to urządzenie w pełni przystosowane do potrzeb osób niewidomych – odtwarza muzykę, książki i słuchowiska zapisane w formacie mp3, DAISY i formacie Czytaka a dzięki syntezatorowi mowy Ivona odczytuje również pliki tekstowe. Dobrej jakości głośniki oraz wygodna, intuicyjna klawiatura umożliwia łatwe wybieranie swoich ulubionych książek. W ofercie Czystka znajduje się ponad 1000 publikacji z katalogu książek Stowarzyszenia „Larix” i biblioteki cyfrowej Wolne Lektury. Czytelnik znajdzie tu najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej oraz współczesne bestsellery, literaturę piękną, książki historyczne, popularno-naukowe i inne, które wcześniej nie były dostępne dla osób niewidomych w wersji dźwiękowej.

W ramach udziału w projekcie Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle nawiązała współpracę z jasielskim Kołem Polskiego Związku Niewidomych – Okręg Podkarpacki, którego członkowie zostali pierwszymi odbiorcami Czytaka.

Przystąpienie Biblioteki do projektu pozwoli na promocję czytelnictwa w nowoczesnym standardzie cyfrowym wśród osób z dysfunkcjami wzroku, a w szerszym zakresie na wyrównanie szans osób niewidomych w dostępie do kultury.