Wizyty Cesarza Franciszka Józefa I w Galicji

,
Wizyty Cesarza Franciszka Józefa I w Galicji

Michał Oberc: Wizyty Cesarza Franciszka Józefa I w Galicji. - Rzeszów, 2016.

Franciszek Józef I to jeden z najbardziej znanych monarchów. Perypetie rodziny Habsburgów opisano w wielu książkach historycznych. Zwłaszcza żona Franciszka - Sissi była bohaterką  anegdot, skandali i... scenariuszy filmowych. Czasy jego panowania są oceniane jako bardzo postępowe. Austro-Węgry stały się wówczas monarchią konstytucyjną.

Michał Oberc podkreśla we wstępie do książki, ważkość wizyt Cesarza. Wydarzenia te miały odzwierciedlenie w prasie, pamiętnikach i malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Sławny jest zwłaszcza cykl akwarel znany jako „Akwarele z Pannonhalma”, namalowanych przez 12 polskich artystów, upamiętniających epizody z dwudziestodniowej podróży po Galicji we wrześniu 1880 r. W projekcie tym wzięły udział same tuzy malarstwa. W zamyśle akwarele były upominkiem weselnym dla arcyksięcia Rudolfa i jego żony Stefanii. Po tragicznej śmierci Rudolfa, trafiły do opactwa benedyktynów w Pannonhalma na Węgrzech, by po różnych perypetiach stać się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Polecamy książkę zwłaszcza miłośnikom regionaliów.

Książka dostępna w Centrum Informacji Lokalnej w dziale Regionaliów.