Wystawa z okazji 100-lecia Policji

28 listopada - 14 grudnia 2019
Wystawa z okazji 100-lecia Policji

28 listopada br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Policja w służbie Niepodległej". Uczestnicy wernisażu będą mogli zapoznać się z archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi początki Policji Państwowej. O funkcjonowaniu tej formacji w okresie międzywojennym na terenie jasielszczyzny i obecnego Podkarpacia opowie mł. insp. Mariusz Skiba Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie. Wystawę można będzie oglądać do 14 grudnia br.

W ubiegłym roku obchodziliśmy szczególne dla każdego Polaka święto związane z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesienią 1918 roku po 123 latach zaborów, Państwo Polskie odrodziło się na nowo. Zaledwie osiem miesięcy od tego wydarzenia 24 lipca 1919 roku posłowie uchwalili ustawę o Policji Państwowej. Z tą chwilą nowa formacja w odradzającym się państwie, stała się "organem wykonawczym władz państwowych oraz samorządowych odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego".

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100. rocznicy powołania Policji, funkcjonariusze jasielskiej komendy we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle, przygotowali dla mieszkańców Jasielszczyzny wystawę historyczną. Zainteresowane osoby od dnia 28 listopada br., będą mogły zapoznać się z archiwalnymi zdjęciami i materiałami przedstawiającymi funkcjonowanie Policji Państwowej.

W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano także wykład pt. „Kryminalne przedwojenne Jasło”, przygotowany z myślą o mieszkańcach powiatu jasielskiego, odbędzie się w dniu 29 listopada br., o godz. 17:00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Prelegent: mł. insp. Mariusz Skiba, dr historii, Nauczyciel Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, autor wielu artykułów i prac na temat historii Policji Państwowej oraz zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wystawa potrwa do 14 grudnia br. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.