Wystawy: 150 lat jasielskiego Gimnazjum i Liceum

10 września - 31 grudnia 2018
Wystawy: 150 lat jasielskiego Gimnazjum i Liceum

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „Obrazki ze szkolnej ławki”, która powstała z okazji jubileuszu 150-lecia założenia I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Na wystawie zaprezentowano pamiątkowe fotografie, zdjęcia klasowe uczniów wraz z profesorami, tableau absolwentów oraz dokumenty pochodzące m. in. ze zbiorów I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Muzeum Regionalnego w Jaśle, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, a także osób prywatnych.

Jasielskie Gimnazjum, założone w 1868 roku, bardzo silnie zaznaczyło swoją obecność w lokalnej społeczności. Była to pierwsza na tym terenie szkoła, która przygotowywała młodzież do studiów wyższych.

Władze miasta, czyniąc starania o zapewnienie uczniom godziwych warunków do nauki i rozwoju, wyróżniały się pozytywnie na tle innych władz miast galicyjskich. Starania te przynosiły wymierne efekty, gdyż zarówno pedagodzy jasielskiej placówki a także uczniowie opuszczający jej mury mogli pochwalić się sukcesami, nie tylko na skalę kraju ale i świata. Warto wspomnieć o tradycjach patriotycznych szkoły – wychowanie w tym duchu sprawiło, że w chwilach zagrożeń, młodzież wraz ze swymi wychowawcami odpowiadała na wezwanie,  stając do walki na frontach wojen polsko-niemieckich i polsko-bolszewickich, często składając ofiarę swego życia. Dziś szkoła kontynuuje swoją działalność edukacyjno-wychowawczą, konsekwentnie realizując hasła, które od początku przyświecały pracy dydaktycznej placówki.

Jubileusz szkoły jest doskonałą okazją by przywrócić pamięć dawnych lat. Barwne wspomnienia wychowanków prezentowane na wystawie, pozwalają nam choć na chwilę poczuć atmosferę tamtych szkolnych dni. Przywołują oni w opowieściach sylwetki nieżyjących już dziś dyrektorów i profesorów szkoły, a opowiadane historie ze szkolnej ławy budzą na przemian uśmiech i zadumę.

Wystawę można oglądać od 10 września do 31 grudnia 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.