Wystawy: Pamiętamy! 100-lecie odzyskania niepodległości w Jaśle

środa, 18 kwietnia 2018
Wystawy: Pamiętamy! 100-lecie odzyskania niepodległości  w Jaśle

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle pragnąc upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza do obejrzenia wystawy pn. „Pamiętamy! 100-lecie odzyskania niepodległości  w Jaśle”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia i materiały, które przypominają tamte pamiętne dni oraz udział jaślan w walkach o odzyskanie niepodległości.

W wyniku rozbiorów państwo polskie zostało na prawie półtora wieku wymazane z mapy Europy. Dopiero konflikt pomiędzy państwami zaborczymi: Rosją, Niemcami i Austro-Węgrami, który doprowadził do wybuchu I wojny światowej stał się szansą na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy ziemi jasielskiej licznie włączyli się do walki, poczynając od gimnazjalistów, którzy dodawali sobie lat aby zaciągnąć się do wojska, poprzez osoby których wiek uniemożliwiał pobór. Wśród nich są: Henryk Dobrzański „Hubal” urodzony w Jaśle, Stanisław Pigoń – pisarz i uczeń jasielskiego gimnazjum czy Ignacy Pinkas – malarz. Jednak wielu z nich pozostaje dziś anonimowych i zapomnianych, jak Stanisław Mitera ze Skołyszyna, Jan i Stanisław Proń – bracia z Jasła czy Władysław Steinhaus, jeden z najmłodszych legionistów, a przecież to właśnie oni zapisali się złotymi zgłoskami w historii Jasła.

Ważną datą w historii Jasła pozostaje 1 listopada 1918 roku, kiedy to  Karol Polak, zasłużony mieszkaniec naszego miasta usunął z gmachu Starostwa dwugłowego orła austriackiego i zawiesił godło niepodległej Polski – białego orła na czerwonym tle. 3 listopada władzę w Jaśle przejęła Rada Miejska.

Fotografie i wspomnienia z tamtych dni, które m. in. udostępnione zostały przez: Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Annę i Krzysztofa Kusiaków, prowadzących Regionalny Blog Historyczny o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej „Z Pogranicza” pozwalają przybliżyć atmosferę grozy lat I wojny światowej, a także radosnego świętowania powrotu Niepodległej Ojczyzny. Program artystyczny przygotują nauczyciele Ogniska Muzycznego w Jaśle.

Otwarcie wystawy: 18 kwietnia 2018, godz. 16.00, MBP w Jaśle (ul. Kołłątaja 1).

W programie prelekcje: Mariusza Świątka, p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Anny i Krzysztofa Kusiaków, prowadzących Regionalny Blog Historyczny o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej „Z Pogranicza”. Program artystyczny przygotują nauczyciele Ogniska Muzycznego w Jaśle.

Wystawa towarzyszy obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości pod hasłem „Niepodległe Jasło”.

Wystawę można oglądać od 18 kwietnia do 30 czerwca 2018 w holu MBP w Jaśle, (ul. Kołłątaja 1).

Zapraszamy!