Rok 2024 został przez Sejm RP ustanowiony Rokiem Czesława Miłosza, dla upamiętnienia dwudziestej rocznicy śmierci Noblisty. Podsumowując to wydarzenie Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy „Poema naiwne. Świat Czesława Miłosza”.
Czesław Miłosz – poeta, prozaik, tłumacz, historyk sztuki, eseista, dyplomata, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku zaliczany jest do grona najwybitniejszych przedstawicieli kultury światowej XX wieku. Tworzył nieprzerwanie przez ponad siedemdziesiąt lat. Jego dzieła przed przyznaniem mu literackiego Nobla były w Polsce bardzo mało znane – ukazywały się jedynie w drugim obiegu. Poeta ponad czterdzieści lat przebywał na emigracji; najpierw we Francji, a potem przez wiele lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał literaturę słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Do Polski wrócił na stałe w 1993 roku.
Ekspozycja składa się z 21 plansz z tekstami Czesława Miłosza z cyklu poetyckiego „Świat. Poema naiwne”, który powstał w 1943 roku. Wiersze zamieszczone na tle fotografii okupowanej Warszawy wzmacniają przekaz.
Jarosław Iwaszkiewicz określił poemat arcydziełem poezji polskiej XX wieku. Wykreowany w nim dziecięcy sposób patrzenia na rzeczywistość, wolną od tragicznych wydarzeń wojennych, stanowi sprzeciw wobec destrukcji ludzkiego życia. Na wystawie wykorzystano także fragmenty wypowiedzi poety ze zbioru dwudziestu sześciu wywiadów z Noblistą przeprowadzonych przez Renatę Gorczyńską „Podróżny świata. Rozmowy z Czesławem Miłoszem”.
Współorganizatorem wystawy jest Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Świdnicy.
Wystawa czynna grudzień 2024 – luty 2025 w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.