Dama w jedwabnej sukni

,
Dama w jedwabnej sukni

Magdalena Jastrzębska : Dama w jedwabnej sukni : opowieść o księżniczce Helenie Sanguszkównie . – Łomianki, 2012.

Helena Sanguszko była jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych  kobiet żyjących w XIX w. Zasłynęła nie tylko urodą ale również niezwykłym czarem i darem zjednywania sobie ludzi. O jej rękę i niebagatelny majątek starali się arystokraci polscy, włoscy, austriaccy. Jej wizerunki autorstwa znanych malarzy i piękne fotografie możemy podziwiać do dziś w salach muzealnych w Tarnowie, czy w zbiorach Biblioteki Narodowej.
Autorka swoją pracę oparła na rzetelnych badaniach, wertując setki opracowań z epoki, dokumentów, listów, pocztówek i fotografii przechowywanych między innymi w archiwum na Wawelu.Śledząc koleje życia Heleny wędrujemy niemal po całej Europie odwiedzając z nią Petersburg, Paryż, Kraków, Sławuty na Wołyniu, czy rodzinne Gumniska pod Tarnowem, zaglądamy do modnych ekskluzywnych kurortów, wnętrz pałaców, podziwiamy artystów epoki. W obrębie zainteresowań bohaterki pozostawały nie tylko paryskie salony, suknie, bale i rauty, ale z pasją poświęcała się także działalności charytatywnej. Piękna, podziwiana i wielbiona przez współczesnych i nie tylko, skrywała w swoim życiu niejedną tajemnicę. Uwikłana w skandalizujący romans, w imię rodowych ambicji  i ówczesnej obyczajowości musiała wyrzec się własnych dzieci. Była jeszcze jedną postacią, której los potwierdził, że uroda, powodzenie i majątek szczęścia nie dają.

Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych, Filii Nr 2, Filii Nr 3.