Facebook ikonka prawy margines

XII Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny

18 września - 06 października 2017
XII Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny

Od 18 września do 6 października br. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do udziału w XII Jasielskim Festiwalu Literackim i Regionalnym. Przed nami kolejna odsłona niepowtarzalnych spotkań z udziałem współczesnych twórców literatury polskiej oraz osób związanych z naszym regionem. Nie może Cię zabraknąć!

Propozycje dla dorosłych i młodzieży

W ramach Festiwalu pasjonaci czytania spotkają się z twórcami, laureatami nagród literackich: Łukaszem Orbitowskim, pisarzem, autorem powieści, m.in. „Inna dusza”, „Szczęśliwa ziemia”, „Tracę ciepło”, zdobywcą Paszportu Polityki w 2016 r. Magdaleną Kordel, pisarką, autorką znanych i docenionych przez czytających pełnych ciepła, humoru oraz splotów akcji powieści: „Uroczysko”, „Sezon na cuda” oraz wielu innych. Odbędzie się także spotkanie poetyckie z Krzysztofem Bieleniem, autorem tomów poezji „Roztwór nienasycony” oraz „Wiciokrzew przewiercień”. Miłośników słowa
i dźwięku zaprosimy na koncert śpiewającej aktorki i kompozytorki, która zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami – Basi Stępniak-Wilk z zespołem. Od 2017 r. usłyszeć możemy ją na antenie Radia Kraków w autorskiej audycji „Muzyczna Bombonierka”. Młodzież weźmie udział w warsztatach scenariuszowych ze Zbigniewem Masternakiem, prozaikiem, scenarzystą filmowym, reportażystą, wielokrotnie nagradzanym autorem cyklu „Księstwo”. Odbędą się także warsztaty językowe z Barbarą Sokołowską, podczas których gimnazjaliści przyjrzą się współczesnemu użyciu języka oraz dowiedzą się jak powinien wyglądać skuteczny przekaz słowa. Zarówno młodzież a także dorosłych zaprosimy na spotkanie z Łukaszem Walewskim dziennikarzem radiowej Trójki
i pisarzem, autorem m.in. „Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux-pas i inne historie" oraz "Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa", który opowie o zasadach savoir-vivre oraz protokole dyplomatycznym.

Propozycje dla dzieci

Dzieci spotkają się ze znanym i lubianym twórcą współczesnej literatury dla najmłodszych: Grzegorzem Kasdepke, z którym przeniosą się w świat nietuzinkowych pomysłów na jakie wpadają sympatyczni i czasem nieco łobuzerscy bohaterowie historii tworzonych przez autora. Wezmą udział w szeregu kreatywnych warsztatów, podczas których wspólnie z Joanną Preisner, dowiedzą się jak potoczyły się dalsze przygody Dzieciaków z Krainy Niesnu. Z kolei z ilustratorką Jolantą Richter-Magnuszewską przyjrzą się współczesnej ilustracji dla najmłodszych i stworzą przestrzenne makiety miast, po których wieczorowa porą przechadzają się postaci z wierszy Danuty Wawiłow. Wspólnie z grupą opowiadaczy Opowieści z Walizki, najmłodsi usłyszą bajkę prowansalską, pachnącą lawendą opowieść o Klemntynce, dziewczynce, której udaje się wyjść z tarapatów dzięki odrobince dobra i empatii.

Patronat medialny nad XII Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawują:

TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Fakty Jasielskie, Miesięcznik Obiektyw Jasielski oraz portale: www.itvpoludnie.pl, www.nowiny24.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl.

Wstęp na wszystkie imprezy w ramach Festiwalu jest bezpłatny.

 

Szczegółowy harmonogram XII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego 18 września – 6 października

Niejednoznaczność 18 września, 17.00 Spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim

Dysonanse obyczajowości 19 września 17.00 Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel

Klarowne obserwacje 20 września 17.00 Spotkanie autorskie z Krzysztofem Bieleniem

Nie śpimy! Tworzymy! 22 września 9.00 Warsztaty ilustratorskie z Jolantą Richter-Magnuszewską

Misterna konstrukcja 26 września 9.00 Warsztaty scenariuszowe ze Zbigniewem Masternakiem

Słowa na łowach! 28 września 10.00 Warsztaty językowe z Barbarą Sokołowską

Łobuziaki – niesamowite dzieciaki 29 września 9.00 Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

Powrót do Krainy Niesnu 2 października 9.00 Warsztaty literackie z Joanną Preisner

Wrażliwa jak Klementynka 3 października 9.00 Spektakl słowa w wykonaniu grupy Opowieści z Walizki

„Muzyczna bombonierka” 5 października 17.00 Koncert Basi Stępniak-Wilk

Misja: dyplomacja 6 października 13.30, 16.30 Spotkanie z Łukaszem Walewskim

Zapraszamy!

 

XII Jasielski  Festiwal  Literacki i Regionalny - relacje: