Festiwal: Kulisy dyplomacji – spotkanie z Łukaszem Walewskim

piątek, 06 października 2017
Festiwal: Kulisy dyplomacji – spotkanie z Łukaszem Walewskim

6 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach XII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego odbyły się spotkania z dziennikarzem radiowej Trójki Łukaszem Walewskim. Gość Festiwalu jest absolwentem Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim, autorem książek Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie oraz Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa, a zarazem prowadzącym m. in. audycję radiową: Trzecie oblicze dyplomacji. Spotkanie z nim pozwoliło jaślanom poznać świat protokołu dyplomatycznego i zasady obowiązującego w nim savoir-vivre'u.

Owiana aurą tajemniczości profesja ambasadora, kojarząca się z egzotycznymi krajami, wieczorowymi kreacjami, rautami czy też spotkaniami na wysokim szczeblu wydaje się być fascynująca, lekka i przyjemna. Łukasz Walewski pozwolił uczestnikom spotkania zajrzeć za kulisy pracy dyplomaty, który jak sam przyznał: Jest jak koń: je, pije i pracuje na stojąco podczas kiedy zaproszeni goście się bawią.

Prowadzący podkreślił także, jak istotne są informacje umieszczane na zaproszeniach, sposób rozsadzania gości, hierarchia, przedstawianie, ubiór, prezencja, a także toasty czy prezenty dyplomatyczne. Każdy detal ma znaczenie w świecie dyplomacji, dlatego też nie trudno o faux pas. Łukasz Walewski sam przyznaje, że zdarza mu się popełniać gafy. Każdemu z nas może się to przytrafić. Jednak nie należy się tym zrażać, gdyż zawsze można z popełnionej gafy inteligentnie wybrnąć albo w ostateczości znieść ją po męsku i wyciągnać wnioski na przyszłość.

Patronat medialny nad XII Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawują: TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Fakty Jasielskie, Miesięcznik Obiektyw Jasielski oraz portale: www.itvpoludnie.pl, www.nowiny24.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl.