Facebook ikonka prawy margines

Recenzje czytelników

Jeżeli chcą Państwo podzielić się z nami wrażeniami dotyczącymi ulubionych tytułów, zachęcamy do przesłania recenzji.

 

  • Catherine  Poulain „Wielki  Marynarz”

    „Wielki Marynarz” to niezwykła opowieść kobiety-rybaka o pracy przy połowie krabów, która była jej pasją i wyborem życia. Napotykając, podczas połowów, przeszkody trzeba było walczyć z nimi i iść coraz dalej stawiając sobie nowe, trudniejsze wyzwania.

  • Literackie zgrzyty czyli Almanach Ruchu Poetyckiego Zgrzyt

    Literacka grupa "Zgrzyt" od wielu lat działa w Brzozowie. Poeci starają się realizować założenia nie tylko literackie, ale czysto humanistyczne związane z takimi  wartościami jak tolerancja i szacunek dla współautorów. Biorą czynny udział w spotkaniach autorskich, nierzadko zdobywając laury w ogólnopolskich konkursach. Ważnym aspektem grupy jest fakt, że często dzieli się swoją poezją z różnymi odbiorcami - dziećmi i dorosłymi, "wierząc w sens pisania", jak pisze Anna Ziemba-Lonc we wstępie do Almanachu [2018].

  • Dominique Bona „Berthe Morisot. Tajemnica kobiety w czerni”.

    Berthe Morisot była zdolniejsza niż jej siostry, bardzo dumna i skryta. Siostry Berthe chciały wyjść za mąż i rodzić dzieci, a ona dążyła do „bycia sobą w pełni szczerości”. Pozowała Eduardowi Manetowi i w pewnym momencie zaczęła sama malować. . Choć zakochana w Eduardzie,  zdecydowała się poślubić jego młodszego brata, Eugene’a, starszego od niej o 7 lat.. Berthe spędzała  dużo czasu na malowaniu! Po śmierci męża malowała tylko kobiety.

  • Dominique Bona „Berthe Morisot. Tajemnica kobiety w czerni”.

    Autorka wielu powieści biograficznych tym razem wzięła na swój literacki warsztat życie kobiety nietuzinkowej - Berthe Morisot, która pochodziła z zamożnego mieszczaństwa francuskiego i w związku z tym wychowywana była na typową jego przedstawicielkę, damę obytą z kulturą i sztuką ale spełniającą się w dobrym zamążpójściu i wychowywaniu dzieci, ograniczoną wszelkimi konwenansami społecznymi, związanymi z jej statusem - zboczyła z utartej zwyczajem ścieżki i wybrała własną drogę.

  • Kazuo Ishiguro „Malarz świata ułudy”

    Masuji Ono – japoński malarz, przeszedłszy na emeryturę, próbuje dokonać rozrachunku swojej przeszłości zawodowej i społecznej, obnażając skrywane skrzętnie dotąd, mniej chwalebne okresy i wstydliwe zachowania. Siłą rzeczy musi przenieść się myślami wstecz  do okresu, kiedy stawiał kroki jako początkujący malarz pod kierunkiem sławnych i znakomitych mistrzów.

  • Kazuo Ishiguro „Malarz świata ułudy”

    Autor na przemian opisuje wspomnienia emerytowanego malarza Masuji Ono sprzed wielu lat, a potem wplata dygresje i opinie innych ludzi. Kazuo Ishiguro ur. W 1954 r. w Nagasaki i od 1960 r. mieszkający w Wielkiej Brytanii, nie może sam pamiętać co się działo na świecie w czasie II wojny światowej.

  • Kazuo Ishiguro „Malarz świata ułudy”

    Treścią powieści jest narracja malarza Ono Masujiego, złożona z bieżących zdarzeń oraz dygresji związanych z przeszłością. Spójna, podporządkowana głównemu celowi, związanemu z powinnościami, wymaganymi przez obyczaj, wydawania córki za mąż. Kontynuując zabiegi wokół  zapewnienia odpowiedniego prestiżu rodziny, wobec przyszłej rodziny męża córki Noriko, malarz ma okazję do weryfikacji dawnych związków towarzyskich, przyjaźni osobistych i zawodowych.

  • Monika Sznajderman „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”

    Autorka określiła swoje dzieło jako książkę o pamięci, a właściwie dwóch  pamięciach, które się nigdzie nie spotykają. Ale jej wartość obejmuje więcej niż pamięć narratorki i sięga głębiej niż jej doświadczenia. To w gruncie rzeczy opowieść o pamięci i doświadczeniu całego narodu a także o kondycji moralnej człowieka jako podmiotu w dziejach historii, jego naturze i doświadczeniu.

  • Monika Sznajderman „Fałszerze  pieprzu. Historia rodzinna”

    Monika  Sznajderman opisuje historię dwóch rodzin: żydowskiej rodziny ojca  i polskiej rodziny jej matki. Choć książkę trudno się czyta, ze względu na wielość szczegółów: daty imiona,  miejsca urodzenia oraz śmierci, podziwiam autorkę za ogrom pracy w poszukiwaniu starych dokumentów, fotografii domów, w których mieszkali jej przodkowie i zdjęć rodzinnych, które znalazła w archiwach.

  • Monika Sznajderman „Fałszerze Pieprzu. Historia rodzinna”

    Monika Sznaderman przedstawia losy dwóch rodzin polskiej i żydowskiej, o losach swoich bliskich, o rodzinie ojca i matki. Polska część rodziny to krewni matki wywodzący się ze szlachty, to warszawskie elity. Żydowska cześć rodziny, jak mówi sama autorka to zwykli ludzie bez historii. Jednak jest to historia poplątana w tragiczne epizody związane z czasem okupacji, w której obie te rodziny musiały żyć.

Katalog online
Info

Newsletter
By otrzymywać informacje o spotkaniach, imprezach i nowościach w Bibliotece, zachęcamy do subskrypcji naszego newslettera:
Zapisz
Wypisz
Kalendarz
grudzień 2024
pn wt śr cz pt so nd
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31