Nagroda specjalna - Tydzień Bibliotek 2012

czwartek, 04 października 2012
Nagroda specjalna - Tydzień Bibliotek 2012

4 października 2012 r. odbyły się obchody jubileuszu 95.lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Podczas uroczystej gali wręczone zostały odznaczenia i nagrody dla zasłużonych bibliotek i bibliotekarzy. Wśród wyróżnionych instytucji znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, która otrzymała nagrodę specjalną w konkursie na najlepiej zorganizowany Tydzień Bibliotek 2012 – Biblioteka ciągle w grze!

W dniach 8 – 15 maja 2012 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle w ramach IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze” przygotowały cykl imprez adresowanych do wszystkich mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Hasło nie tylko nawiązywało do mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012, ale uświadamiało znaczenie i miejsce biblioteki w społeczeństwie. Program został przygotowany tak, aby pokazać zachodzące zmiany, uświadomić, że czytanie jest modne oraz zachęcić do wstąpienia do biblioteki.
Przygotowano całotygodniowe akcje:  Podzielmy się książkami – akcja bookcrossingowa, Te książki same się czytają – nie wierzysz? Przyjdź, Posłuchaj, Wypożycz– akcja promująca audiobooki znajdujące się zbiorach biblioteki,  Książkowy second hand - kiermasz książki używanej oraz Książkobranie – polegające na bezgotówkowej wymianie książek pomiędzy uczestnikami biorącymi w nim udział. W sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury odbył się uroczysty finał ogólnopolskiego XVII Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, któremu towarzyszył spektakl  „Zaświaty Dantego” w wykonaniu grupy tanecznej Street Elite. Uczniowie jasielskich szkół podstawowych wzięli udział w warsztatach filmu animowanego prowadzonych przez A. Lubieniecką i stworzyli przepiękną bajkę o Jaśle. Zwieńczeniem dziecięcej strony Tygodnia Bibliotek był Piknik Sportowy, podczas którego najmłodsi brawurowo przeszli przez szereg kolorowych konkurencji sprawnościowych. Do starszych uczniów adresowane były m.in. gry uliczne poświęcone  Januszowi Korczakowi, zajęcia z edukacji filmowej,  lekcja biblioteczna o Liberaturze, zajęcia poświęcone kulturze łemkowskiej. Seniorzy odwiedzający filie biblioteczne uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zdrowia i zdrowego odżywiania, wymieniali się doświadczeniami. Na spotkaniu  Klubu Podróżnika swoimi wrażeniami i osobistymi refleksjami z podróży do Ziemi Świętej podzielił się Marian Sobel. O malarstwie akrylowym, w ramach Klubu Powiększania Wyobraźni, mówiła lokalna artystka Marta Rączka.

Łącznie w czasie IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyło się 41 działań edukacyjno-kulturalnych, We wszystkich wydarzeniach Tygodnia Biblioteka organizowanych przez MBP w Jaśle i filie uczestniczyło ponad  2 650 osób.