"13 Poprzeczna" w młodzieżowym DKK
Kiedy i jak rozmawiać z młodymi ludźmi na trudne tematy? Jakie problemy dręczą dzisiejszych nastolatków? W jaki sposób współczesna powieść może pomagać w rozwiązywaniu tych problemów? m.in. o tym rozmawiało14 młodych miłośników literatury w trakcie kolejnego spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 4 maja 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
Wszystko za sprawą „13. Poprzecznej” – powieści, której walory już wcześniej docenili znawcy literatury. Powieść jest bowiem zdobywczynią tytułu „Książka Roku 2008” w konkursie Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY. Nagroda przyznana Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk - autorce książki - nie dziwiła uczestników MDKK działającego w Jaśle; w pełni na nie zasłużyła – mówili na początku spotkania uczniowie. Do współczesnych nastolatków nie przemawiają powieści przygodowe w dawnym stylu. Dziś książka dla młodzieży musi prezentować świat, w którym żyją młodzi ludzie, musi im pomagać w rozwiązywaniu naprawdę bardzo trudnych problemów – przekonywała na spotkaniu Marysia. Zdaniem klubowiczów książka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „13 Poprzeczna” te wymogi spełnia.
Powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk to powieść o dorastaniu do przyjaźni, o potrzebie tolerancji, o miłości, o tym, co warto, a czego nie można i nie należy poświęcać dla bliskich relacji – recenzowała książkę Kinga.
Książka chociaż jest bardzo wstrząsająca – zwłaszcza fragmenty dotyczące życia Klaudii- jest opowieścią dającą nadzieję. Wiarę, że z każdej sytuacji jest zawsze jakieś wyjście, że nie należy się poddawać– posumowała dyskusję Iza . Uczy nas jak radzić sobie z trudnymi sprawami, opowiada o różnych relacjach miedzy ludźmi – o tym co je burzy, a co umacnia, pomaga dostrzec problemy innych ludzi – dodała.